6-8 Aylık Bebek Beslenmesi

6-8 Aylık Bebek Beslenmesi

6-8 ay bebeklerin ek besinle tanışma dönemidir. Bu dönemde bebeklere verilecek besinler ayrı hazırlanmalı ve püre kıvamında verilmelidir. Ek besinler çocuk açken tek çeşit olarak günde bir ya da iki öğünde sunulmaya başlanmalıdır. Yeni başlanan ek besin 3 gün boyunca artan miktarlarda (çay kaşığı < tatlı kaşığı< yemek kaşığı) denenmelidir. 6-8 aylık bebek beslenmesi  hakkında bilmedikleriniz, merak ettikleriniz yazının devamında.

6-8 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu dönemde bebeğinize verilecek ilk besin evde mayaladığınız yoğurt olabilir. Bunun ardından meyve püreleri (mevsimine uygun olarak elma, şeftali gibi) başlanabilir. Meyve püreleri hazırlanırken meyveler çok iyi yıkanmalı ve cam rende kullanılmalıdır.

Sebze püreleri de bu dönemde verilebilir. İlk verilecek sebzeler mevsimine uygun olarak havuç,kabak, patates olabilir. Püreler zeytinyağı, pirinç, bulgur, kıyma eklenerek zenginleştirilmelidir.

Bebeklere bu dönemde 2-3 ana öğün verilmelidir. Çocuğun iştahına göre 1-2 ara öğün eklenebilir. Her bir öğünde verilecek miktar 2-3 tatlı kaşığı ile başlanıp, bir çay bardağına (125 ml) kadar arttırılabilir. Ek besinlerin yanı sıra bebek her istediğinde emzirilmelidir. 6-8 aylık bebek beslenmesi

Bebeklere bu dönemde yumurta beyazı, balık,bal ve bakla verilmesi uygun değildir. Bebek için hazırlanan besinlere şeker ve tuz eklenmemelidir. Çay,bitki çayı, konserve, hazır gıda ve içeceklerin bebek beslenmesinde yeri yoktur.

Not: 6-8 aylık bebeğinizin midesi onun yumruğu kadardır. Bir öğünde verilen püre halindeki besinin miktarı bu ölçüye göre ayarlanmalıdır.

Bebeklere kahvaltı öğününde 1/8 oranında haşlanmış yumurta sarısı ile başlanarak, 8 günde tam yumurta sarısına ulaşılmalıdır. Bebeklere her gün bir yumurta sarısı verilebilir. Bunun yanında bir cay kaşığı pekmez ve yarım ince dilim ekmek verilebilir. Kahvaltı öğününü hazırlarken yumuşatmak için birkaç tatlı kaşığı sağılmış anne sütü veya taze sıkılmış meyve suyu kullanılabilir.

Not: Ek besinlere başlandıktan sonra,öğünlerin ardından birkaç tatlı kaşığı su verilebilir. Hazırlanan besinler kaşık ile verilmelidir. Biberon kullanılmamalıdır.

8 Aylık Bebek Beslenmesi

Örnek menü (Sekiz aylık bebekler için)

Kahvaltı: Anne sütüyle yumuşatılmış bir tam yumurta sarısı, bir çay kaşığı pekmez, bir ince dilim ekmek içi.              Ara: Yarım muz (ezilmiş olarak).                                                                                                                                                  Öğle: Sebze püresi+yarım çay bardağı yoğurt.                                                                                                                           Ara: Meyve püresi (yarım çay bardağı).                                                                                                                                  Akşam: Kıymalı sebze dolması+yarım çay bardağı yoğurt.

Sağlık Bakanlığı Kitapçığından

Bebekler Ne Zaman Oturur?

Facebook Sayfamızı Beğenin

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?