Aile ve Eş

Aile ve Eş

Aile ve Eş

Çocuk Gelişimi Öğretmeni Sevimay Kurt’tan Aile ve eş…İnsan ailesinden neden vazgeçmez biliyor musun? Ailelerin çocuklarını koşulsuz kabul görmesinden; ne olursa olsun onların oğlu – kızı – ablası- kardeşi olur . Kendi olur şartsız şurtsuzdur. İlişkileri bazen iyi, bazen kötü olur. Bazen az bazen çok sever, kırılır, küser ama arada amalar, lakinler azdır. Eş değildir, arkadaş değildir, tercihsizdir. Candır, kandır . Eş – sevgili – koca ise bir aileden farklı şeydir. Ruhunun ve yüreğinin kabulüdür. Koşulsuzluk ortadan    kalkar .Eş hayatına, ruhuna yoldaşlık edilmesi için seçilir. Kişiler birbirlerini hayatlarında, bedenlerinde ve ruhlarında doğru yere yerleştiremezse aşk ne kadar güçlü olursa olsun; bir gün biter.

Geldiğimiz Aile, Kurduğumuz Aile

Evliliklerde geldiğimiz aile ve kurduğumuz aile birbirinden ayrı tutulmalıdır. Kurduğumuz ailede ilişkiler, beklentiler ve sorumluluk farklıdır. Eşimiz, annemiz yada ailemizdeki diğer bireylerden biri değildir. Onların bize karşı tutum ve davranışlarını eşlerden beklememeliyiz. Ve yeni oluşan bu yuvayı sahiplenip koruyup kollamalıyız. Eşimizle olan sorunları oturup karşılıklı konuşarak çözmeliyiz. Asla üçüncü kişilere taşımamalıyız.

Ortaklıklar, paylaşımlar sevgi ve emeklerle büyür

Ortaklıklar, paylaşımlar sevgi ve emeklerle büyür var olur. Üstelik bir kişinin emeği ve sevgisi katkıları da yetmez. İki yürek sürekli olarak ilişkiye dinamik vermelidir. Az ya da çok motora yakıt akıtmalı ki tükenmişlik olmasın. Biz olgusu benlik duygusundan önce gelmeli empati kurmalı olumlu bakış açısıyla olayları anlamaya çalışmalıyız. Bu süreçte her iki tarafında kendi kök ailelerine eşleri eleştirenlerine fırsat vermemeli, kendimiz de eleştirmemeliyiz. Evlatlarını koşulsuz seven anne babalar genellikle onların eşlerini öyle sevmezler. Onaysız ve kabul görülmeyen bir evlilikte sürekli kişinin kusurlarını ararlar. Evliliklerin ilk yılları daha kırılgan ve edinilen duygular uzun süre kalıcıdır. Kilit noktası eşlerdir. Evlilik oturmadan bebek yapmak iyi bir fikir değildir. Bebek hiçbir evliliğin kurtarıcısı değil meyvesidir. Ortak karar verilen duygusal ve psikolojik olarak hazırlanan ebeveynlerin bebekleri mutlu çocuklar olacaktır. Oturmamış bir evliliklerde bebek sorunları daha da artırabilir.

Sevimay KURT
Çocuk Gelişimi Öğretmeni

Modern Bebek Nasıl Büyütülmeli(!)

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
aile ve eş

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?