Anne Baba ve Çocuk İlişkisi

Anne Baba ve Çocuk İlişkisi

Anne Baba ve Çocuk İlişkisi

çocuk
Anne Baba

Anne baba ve ailedeki diğer kişilerin çocuk la olan iletişimi çocuğun aile içindeki yerini belirler. Çocuğa karşı sergilenen tavırlar çocuğun sosyalleşmesini önemli ölçüde etkiler.

Aile bireyleri bazen çocuğa farklı tutumlar sergileyebilirler. Bu çelişkili tavırlar ve çocukları arasında dengesiz davranma tutumu çocuğun kişilik ve sosyal gelişmesini doğrudan etkiler. Ebeveynler çocukların benliklerini geliştirmek istiyorlarsa onlara sözlerle değil davranışlarla örnek olmalıdır.

Aile bireylerinin çocuklar üzerindeki etkilerinden bazılarını şöyle açıklayabiliriz;

  • Aşırı Koruma: Anne babanın çocuğu aşırı kontrol etmesi, çocuğun hem sosyalleşmesini engeller hem de bireylere aşırı bağımlılık göstermesini sağlar.
  • Reddetme: Çocuğa düşmanda duygular beslemek onun sağlıklı gelişimini engeller ve ileride hırçın sinirli düşmancıl yapıya sahip olmasını sağlar.
  • Baskı altında tutma: Ebeveynlerden herhangi birinin çocuğun üzerinde kurduğu baskı çocuğun nazik ve dürüst olmasına karşın çekingen ve hassas yapıya sahip olmasını sağlar. Baskı altında büyüyen çocuklar isyankar ve aşağılık duyguları taşır.
  • Çocuklara boyun eğme: Çocuğu ailenin merkezine koymak çocuğun aileye karşı az saygı göstermesine sahip olur. Bu çocuk aile dışındaki insanlara da egemen olmaya çalışır.
  • Çocuk ayırma: Ebeveynler bazen farkında olmadan kardeşler arasında farklı tutum gösterebilirler. Aşırı sevgi gören çocuk daha çok anne babası ile oynamak ister. Akranları ile ilişkileri saldırgan ve baskıcı olur.

Anne Babanın Aşırı Koruyucu Tutumu yazısı için tıklayın.

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalımıza Abone Olun

Perihan Kırmızıgül
Anasınıfı Öğretmeni

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?