Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebek nasıl yıkanır, sorusu özellikle ilk defa anne baba olan ailelerin merak ettikleri soruların başında gelmektedir.Sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu el kitabında bebeğin nasıl yıkanacağı ile çok güzel bilgilere yer verilmiştir.

Bebeğinizi göbek bağı düşünce yıkayın.Bu süre zarfında ıslak bir tülbentle silebilirsiniz.Eğer daha önce yıkayacaksanız ilk 24 saati doldurmasını beklemelisiniz. Bebeğin ilk banyosu genellikle ailede bir merasim havası içerisinde geçer.İlk günlerdeki banyosunda yardıma ihtiyacınız olacaktır. Bebeği bir yandan tutup öte yandan yıkayıp suyunu dökmek için ikinci bir kişiye ihtiyaç duyulacaktır.

Bebek Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle banyo sonrası bebeği giydireceğiniz ortamı hazır edin. Ilık bir odada bebeğin temiz giysileri,alt bezi,bebek yağı vb. ihtiyacınız olacak malzemeleri hazırlayın.Bebeği koyacağınız yüzeye büyükçe bir havlu serin. Daha sonra banyo suyunu hazırlayın.Suyun ısısını ayarlamada banyo termometresi kullanabileceğiniz gibi, dirseğinizle de kontrol edebilirsiniz.

Dirseğinizi yakmayan bir su sıcaklığı uygun olacaktır. Bebeğinizi akan su altında duş başlıkları ile yıkamayın. Olası ısı değişikliklerini kontrol edemeyebilirsiniz. Şimdi bebeğinizi banyo ortamına getirip üzerini soyabilirsiniz. Bebek küvetinin içine önce bir miktar banyo suyundan dökerek bebeğin suyla ilk temasının yavaşça olmasına özen gösterin.Bir elinizle baş ve boynunu destekleyerek önce ön kısmını yumuşak hareketlerle yıkayın ve bebeği çevirirken elinizin kaymaması için durulayın.Bebeği çevirerek bu defa avucunuz altta göğüs kısmından desteklerken sırtını yıkayıp durulayın.Başını da bu pozisyonda tutarken yıkayın.Bebeğin irkilip korkmaması için baş yıkamayı en sona bırakın.Başını durularken suyu kısa aralıkla dökün ki bebek arada nefes alabilsin.

Banyo Sonrası

Bebek yıkama işlemini uzun tutmayın.Banyo suyunun soğuyacağından bebek üşüyebilir.İlk banyolar için 5-6 dakika yeterlidir.Bebeğinizi duruladıktan sonra yardım eden kişi havlusunu hemen üzerine örterek ya da serip hazırladığınız havlunun üzerine bebeğinizi koyarak sarmalayın, başını yumuşak hareketlerle kurulayın ve giydireceğiniz odaya alın.Bebeği bu odada hazırladığınız havlunun üzerine koyup ilk ıslak havluyu altından çekin ve kuru olan havluya sarın.Bu sayede bebeğin uzun süre ıslak yüzeye temas etmesinin engellendiği gibi ilk acemilik günlerinde yeni giydireceğiniz giysilerin nemlenmesini de önlemiş olursunuz.

Seri Olun

Öncelikle alt bezini bağlayın.Bu işlem sırasında bebeğin ısı kaybetmemesi için vücudun üst kısmı havlu ile örtülmüş olsun.Göbek pansumanını doktorunuzun önerdiği gibi yapın.Daha sonra bebeğinizi seri hareketlerle bebek yağı ile yağlayın. Çünkü su ve sabun onun hassas cildini kurutacaktır.Şimdi bebeğinizi giydirebilirsiniz.Bebeğin üşümemesi için tüm bu işlemlerin seri bir şekilde yapılması gerekmektedir.Bu yüzden banyo öncesi hazırlıklarınızı bebeği soymadan tekrar gözden geçirmelisiniz.

Bebek Elbiseleri Nasıl Yıkanmalıdır?

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?