Bebek ve çocuklarda ağrı sebepleri

Bebek ve çocuklarda ağrı sebepleri

Bebek ve çocuklarda ağrı sebepleri

Bebek ve çocuklarda ağrı sebepleri çok iyi bir şekilde gözlemlenmelidir. Ağrının neden kaynaklandığını tespit ederken ebeveynlerin sakin kalması ise büyük önem taşır. Ciddi sebeplerden kaynaklanan ağrılarda, mutlaka müdahale etmeden önce hekim görüşüne başvurulmalıdır…

Bebek ve küçük çocuklarda ağrı sebepleri çok iyi bir şekilde gözlemlenmelidir. Ağrının neden kaynaklandığını tespit ederken ebeveynlerin sakin kalması ise büyük önem taşır. Ciddi sebeplerden kaynaklanan ağrılarda, mutlaka müdahale etmeden önce hekim görüşüne başvurulmalıdır. Ebeveynlerin dikkati önemli Bebeklerde oluşan karın ağrısı pek çok nedene bağlı olabilir. Bu ağrıya bazen kolik ya da kabızlık sebep olabildiği gibi bazen de ağrı ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu sebeple anne-babaların, ağrının özelliğine ve belirtilerine çok dikkat etmeleri gerekir. Bebekler karın ağrısı yaşadıklarında ağlama, huzursuzluk, ayaklarını karına çekme, emmede isteksizlik gibi belirtiler gösterirler. Ağrı esnasında karınları sert olur ve hassastır.

Bebeklerde gaz sancısının çözümleri

Küçük bebeklerde gaz sancıları genellikle akşam saatlerinde oluşur. Süt ile beslendikleri ve henüz yürüyemedikleri için de karınlarındaki gazı rahat atamazlar. Bu durum da gidip gelen ağrılar şeklinde ciddi gaz sancıları çekmelerine yol açar. Gaz sancısı çeken bebeklere karın masajı yapma,sıcak kompres uygulama, beslenme sonrası sırtını sıvazlama, kucağa alıp sallama, ılık bir banyo yaptırma, bacaklarında bisiklet çevirme gibi hareketler yaptırma ve araba ile gezdirme gazın çıkarılmasında yardımcı olur. Ayrıca bebekte karın ağrısı olduğunda sıcak su torbaları uygulamak doğrudur çünkü sıcaklık krampları çözer.Bebek ve çocuklarda ağrı sebepleri

Bebek ve çok küçük çocuklarda kulak ağrısı…

Bebek ve çocuklarda kulak ağrısına neden olan bazı durumlar vardır. Kulak iltihabı özellikle orta kulak iltihabı,
buşon yani kulak kiri, banyo esnasında su ile temas, nadiren de olsa kulağa yabancı cisim kaçması başlıca sebeplerdir.Kulak ağrısını tespit etmek güçtür ancak bebeğin davranışlarından anlaşılabilir. Sebepsiz ve şiddetli ağlama ile birlikte ağrıyan kulağına dokundurmama ve o kulağın üzerine doğru yatma, sürekli kulağını çekiştirme, ayakları ile sağa sola tekme atma gibi hareketlerden ağrısının olduğu anlaşılabilir.

Bebeklerde diş çıkarma

Bazı bebekler çok nadiren hiç bir bulgu vermeden de diş çıkarabilir. Bazıları ise önemli derecede sıkıntı çekebilirler. Bebeklerde diş çıkartırken görülen bulgular; ateş, huzursuzluk, iştahsızlık, kusma ve ishal olabileceği gibi damaklarda şişlikler de oluşabilir. Bebek diş çıkartırken sıkıntı çekiyorsa, diş etine hafifçe baskı yaparak rahatlaması sağlanabilir. Diş kaşıyıcılar da bebeklerde rahatlama sağlayabilir. Bunların dışında bebeğin ateşi varsa ateş düşürücü veya ağrı kesicilerden yararlanılabilir. Soğuk nesneler bebeğin diş etindeki ağrıyı ve kızarıklığı azaltabilir. Örneğin temiz küçük bir bez parçası buzdolabında soğutulduktan sonra çocuğun damağına uygulanabilir. Buzdolabında soğutulmuş su içeren dişlikler de aynı görevi görür. Burada dikkat edilecek nokta bebeğin diş etlerine uzun süre soğuk uygulama yapılmamasıdır.

Bebekler diş çıkartırken ağrı kesici vermek doğru mu?

Eğer ihtiyaç duyuluyorsa mutlaka doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Doktor kontrolünde bebeğe verilen parasetamol ya da ibuprofen içeren ilaçlar da ağrısını azaltabilir. Bebekler diş çıkartırken çok ilaç verilmemelidir.
Çok ilaç kullanımı altta yatan başka bir hastalığın oluşturduğu ateşi düşüreceğinden o hastalığın anlaşılması
zorlaşabilir. Bebekte diş çıkartırken çok yüksek ateş ile birlikte kusma ve ishal görülüyorsa bu durum bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple en kısa sürede çocuk doktoruna başvurulmalıdır. Konusunda uzman olan hekim bu semptomların düzeltmesinde aileyi doğru şekilde yönlendirerek, bilgilendirecektir.Bebek ve çocuklarda ağrı sebepleri

Anne ve babalar panik yapmayın

Ailenin, karın ağrısı durumlarında hemen paniklemesi yanlış olur. Bununla birlikte sebebini bilmedikleri bir ağrı için hemen ağrı kesicilere başvurmaları da doğru değildir. Eğer bebekte karın ağrısı çok uzun sürüyorsa, bu ağrıya kusma eşlik ediyorsa, karın ağrısı ile birlikte kaka yapamıyorsa, emmesi azalmışsa, ateşi varsa, bitkin ve hipotonik ise mutlaka karın ağrısı daha ciddi bir nedenden kaynaklanabileceği için doktora başvurulmalıdır.

Uzm. Dr. Hasan Ünlütürk
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Central Hospital

Geniz Eti Çocukların Gelişimini Etkiliyor

Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?