Bebekler Ne Zaman Oturur?

Bebekler Ne Zaman Oturur?

Anne babaların en çok merak ettiği sorulardan birisidir, bebekler ne zaman oturur sorusu. Ailelerin tereddüt ettiği konuların başında bebeğimi ne zaman oturtabilirim ve bebek ne zaman destekli oturur, bebek ne zaman desteksiz oturur konusu gelmektedir.

Bebekler Ne Zaman Destekli Oturtulur? Bebekler Ne Zaman Oturur?

Aileler bebeklerinin oturmasını o anı görmek isterler. Gelişim bireylere göre farklılık gösterebilmektedir. Bebeklerin destekli oturabilmeleri için en az altı ayını doldurmaları gerekir. Altı aydan önce bebekleri destekli oturtmaya çalışmamak gerekir. Bebekler bu süreçten önce emekleme çalışmaları yapabilir. Aile bebeği desteksiz oturtmak için kesinlikle acele etmemelidir. Sabırlı olmalıdır.

Bebekler Ne Zaman Desteksiz Oturtulur?

Bebekler ortalama 7 ayını doldurduklarında desteksiz oturmaya başlamaktadır. Bu dönemde otururken elleriyle oyuncaklarını alıp,kaşığını tutabilir. Oyuncaklarına uzanabilir. Bebeğim bu gelişim aşamalarını gösteremiyor. Bebeğimin gelişiminde sıkıntı mı var diye düşünmeyin. Bebekler bu ayda desteksiz oturabildiği gibi, daha önce de oturabilir 9 aylıkken de oturabilir. Her bebeğin gelişimi kendisine özeldir. Kesinlikle kendi bebeğiniz ile bir başka bebeği kıyaslamayın. Aileler bu dönemde aceleci davranmamalıdır. Endişe etmemelidir. Yalnız bebeğinize bu dönemde desteksiz oturabilmesi için yardımcı olabilirsiniz. Desteksiz oturma için ilk başlarda bebeğinizin etrafına düşmesini engelleyici yastık tarzı materyaller koyabilirsiniz. Ama kesinlikle bebeğinizi yalnız bırakmamalısınız. Zamanla destekle oturan bebeğiniz kendi başına oturabilecek hale gelecek, oturma güvenini kendisinde bulacaktır. Bebekler ne zaman oturur ?

Bebeği Erken Oturtmanın Zararları

Bebeği erken oturtmanın zararları var mıdır?  Uzmanlar bebeğin dört aydan önce oturtulmasını, oturtulmaya zorlanmasını önermezler. Bebeğin vücudu oturma pozisyonunu sağlamak için uygun olmayabilir. Genel kanı ise bebeğin altı ayını doldurduğunda destekli, daha sonraki aylarda ise desteksiz oturtulması yönündedir. Tabi ki yukarıda belirttiğimiz gibi her bebeğin gelişimi farklıdır. Bazı bebekler dört ayını doldurduğunda desteksiz, altı ayını doldurduğunda destekli oturabilmektedir.

Bebeğin Oturmayı Öğrenebilmesine Nasıl Yardımcı Olurum?

Bebekler kafalarını tam olarak kontrol edemediklerinde ve boyun kaslarının tam olarak  gelişmediği durumlarda oturmaya hazır değillerdir. Bu şartlar sağlanmadığında bebeğinizi oturtmak için zorlamayın. Bebek yüzüstü pozisyondayken kafasını sağa sola çevirebilmesi için onunla küçük oyunlar oynayabilirsiniz. Kafasını sağa sola çevirebilmesi için çıngırak tarzı oyuncaklarla dikkatini çekip başını sağa sola çevirip boyun kaslarının gelişmesini sağlayabilirsiniz.  Bebeğinizin oturmaya başladığı süreçte yalnız kalmamasına özen gösterin.

NOT: Verdiğimiz bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Yazılarımızda teşhis ve tedaviye yönelik bilgiler vermemekteyiz. 

Hakan SEVGİ

 

Bebekte Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?