Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Bebeklerin ilk yıllarda yaşadığı en önemli sıkıntılardan birisi de burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı bebeğin yaşam kalitesini düşürmekle birlikte anne babayı da huzursuz etmektedir. Yazımızda bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunun cevabını vereceğiz.

Bebekte Burnun Tıkalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz hırıltılı nefes alıp veriyorsa büyük ihtimalle burnu tıkalıdır. Anne baba telaşlanıp hırıltının ciğerden geldiğini zannetseler de bu durum oldukça nadirdir. Hırıltının asıl sebebi yüksek ihtimalle burundaki tıkanıklıktır.
Bebekte burun akıntısıyla kendini gösterebilen tıkalı olma durumu,bebeğin huzursuz davranışlarından da anlaşılabilir. Bebek burnu tıkalı olmayan bir bebeğe göre daha fazla huzursuzlanacak, uykuları gece daha fazla bölünecektir. Bebeğin burnunun tıkalı olduğunu bu şekilde anlamak mümkündür.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sebebiyle Uykusuzluk Durumu

Bebekler ilk altı ay içerisinde ağızdan nefes almayı pek beceremediklerinden burun onlar için çok önemlidir. Burundan rahat nefes alamayan bebek hem beslenmede sorun yaşayacak hem de uykuları bölünecektir.
Bebeğiniz burnu tıkalı olduğu için uyuyamıyorsa burnu açmanız gerekmektedir. Bu konuda en etkili ve oldukça zararsız olan yöntem vardır. Serum fizyolojik yöntemi. Bebekler için eczanelerde satılan küçük ampuller şeklinde satılır. Küçük ampuller şeklinde satılan serum fizyolojiği bebeğin burnuna güzel bir şekilde uygulamak gerekir. Bir iki damla değil serumun her birini burna doktor tavsiyesi ile burna tamamının uygulanması gerekir.Ki burun güzel açılsın bebek rahat nefes alıp versin.
Bu işlemin sonrasında piyasada satılan burun temizleme aspiratörlerini kullanıp burunun içindeki sümüğü temizlemek gerekir. İlerleyen zamanlarda bebek burundaki sümüğü hapşırarak ya da öksürerek atacaktır.Bebekte Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?
Bebeğin burnu serum fizyolojik ile temizledikten sonra belki de en önemlisi bebeğin bulunduğu ortamın havalandırılması ve ortamın nem dengesinin ayarlanmasıdır. Bebeğin yatış pozisyonu dik vaziyette olmalı ilk iki yıl sırtına yastık kullanılmamalıdır. Yatağının altına bir yastık kullanarak yatağının yükseltilmesi burnu tıkalı bebeğin rahatlamasını sağlayacaktır.
Bebeklerde burun tıkanıklığı kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Burun bebeğin ilk zamanlarda nefes aldığı tek organdır. Beslenmesinde ve rahat nefes alıp, kaliteli uyku uyumasında kritik görev alır. Bu yüzden önlem alıp gerekli tedaviyi uygulamak şarttır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi en doğal tedavi yöntemi serum fizyolojiktir. Serum fizyolojik damla iki saatte bir kullanılmalıdır. Bu durum bebeğin burnunun açılmasını sağlayacaktır. Serum fizyolojik sık sık kullanılmalı 1-2 damla değil serumun tamamının kullanılması gerekmektedir. Ayrıca odanın havalandırılması, nem dengesinin sağlanması bebek için çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?