Bebeklerde Diş Bakımı Ne Zaman, Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Diş Bakımı Ne Zaman, Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Diş Bakımı Ne Zaman, Nasıl Yapılır?

Bebeklerimizin diş bakımı yetişkinlerinki kadar önemlidir. Bebekler de sağlıklı bir diş bakımını hak eder. Bu durumda aileye büyük görev düşmektedir. Peki bebeğinizin dişlerinin sağlıklı olması için neler yapılmalı? Diş fırçalanmaya ne zaman başlanmalı? Merak edilen sorular için buyurun.

 

Bebeğinizin Dişlerinin Sağlıklı Olması Niçin Önemlidir?

Bebeğin yeni çıkan süt dişleri geçicidir fakat süt dişlerinin de güzel bir bakıma ihtiyacı vardır. Çürüyen veya kaybedilen süt dişleri çocukta konuşma gelişiminin bozulmasına sebep olup ilerleyen zamanlarda  kalıcı dişlerin şeklini bozabilmektedir.

 

Diş Fırçalanmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Bebekte dişlerin fırçalanmasına diş etlerinin üzerinde dişlerin göründüğü anda başlanılmalıdır. Yemek yedikten  sonra ve uyumadan  önce temiz ve nemli bir bezle hafif ve yavaş bir şekilde dilin önü ve ilk çıkan dişlerin silinmesi gerekmektedir. Bu dönemde diş fırçası da kullanılabilir fakat bebeğe uygun, oldukça yumuşak diş fırçaları tercih edilmelidir. Bebekler için özel üretilmiş diş macunları kullanılabilir veya sadece su ile de diş temizliği yapılabilir. Eğer diş fırçası kullanıyorsanız ortalama üç ay içerisinde fırça değişiminin yapılması gerekmektedir. Aynı diş fırçasının uzun süre kullanımı  bakteri oluşumuna sebep olabilmektedir.

Fırsat Verin, Fırçalamayı Öğretin

Bebeğiniz büyüdüğü zaman kendi dişini kendi fırçalamak isteyecektir. Ona fırsatlar verin deneme yapmasına engel olmayın. Çocuğunuzu dişlerini fırçalaması için teşvik edin. Çocuğun diş bakımına olan merakını artırmak için renkli fırçalar seçin, fırçanın üzerinde çocuğun hoşuna gidebilecek karakterler olmasına dikkat edin. Tabi ki bu süreçte  en önemli davranış ebeveynlerin çocuklara doğru rol model olmasıdır. Örnek olmasıdır.

 

Bebek Elbiseleri Nasıl Yıkanmalıdır? yazısı için tıklayın

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?