Bebeklerde Ek Besin Ve Bilinmesi Gerekenler

Bebeklerde Ek Besin Ve Bilinmesi Gerekenler

Tamamlayıcı beslenme nedir? Ne zaman başlanır?

Bebeklerde Ek Besin Ve Bilinmesi Gerekenler

Bebeklerde ek besin ve bilinmesi gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz. Tamamlayıcı beslenme; anne sütünün yanında 6. aydan sonra ek besinlerin bebeğe verilmesini ifade eder. Tamamlayıcı beslenmeye 6. ayın sonunda (180 gün) başlanmalıdır.

Yeni Besinlerle Tanışırken

Ek besinler çocuk aç iken günde bir ya da iki öğünde sunulmaya başlanmalııdr. Her ek besin tek çeşit olarak başlanıp, 3 gün içinde artan miktarlarda (çay kaşığı, tatlı kaşığı, yemek kaşığı) denenerek daha önce başlanan ek besinlerle verilmeye devam edilmelidir.

Neyle Başlanmalı?

Yoğurt, meyve ve sebze püresi başlangıç için uygun besinlerdir. Besinler başta yumuşak kıvamda ezilmiş püre şeklinde verilmelidir.

Besinleri Hazırlarken

Bebek için hazırlanan besinlere şeker, tuz veya herhangi bir katkı maddesi eklenmemelidir.Bebeğe verilen sebze ve meyvelerin mevsiminde ve taze olmasına dikkat edilmelidir.

***Bebeğe verilecek ek besinler;

*Enerji ve besin yönünden zengin

*Evde bulunması ve hazırlanması kolay

*Temiz ve güvenli olmalıdır.

Önemli!!! Ek besinler hazırlanmadan ve yedirilmeye başlanmadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır.Meyve ve sebzeler bol temiz suyla yıkanmalıdır.Kullanılan mutfak malzemeleri,tabak ve bardaklar temiz olmalıdır.Çiğ ve pişmiş besinler farklı kap ve araçlar kullanılarak hazırlanmalıdır.

Öneri!!! Püreler hazırlanırken çatalla ezme tekniği veya cam rende kullanılmalı, blender ve benzeri araçlar kullanılmamalıdır.

Öneri!!! Besinlerin güvenle tüketilmesi için özellikle et,tavuk,balık, yumurta gibi yiyecekler iyi pişirilmeli ve çiğ verilmemelidir.Besinler küçük miktarlarda ve öğünlük hazırlanmalı; hazırlandıktan sonra oda sıcaklığında iki saatten fazla bekletilmeden tüketilmesi sağlanmalıdır.

Bunlara Dikkat!!!

  • Konserve ürünler, hazır gıdalar( hazır çorbalar gibi) işlenmiş ürünler bebekler verilmemelidir.
  • Çay, kolalı-gazlı içecekler, hazır meyve suları bebeklere verilmemelidir.
  • Yemek suyu ve et suyu ek besin değildir.
  • Besinler az suda pişirilmelidir. Ve besinin suyu dökülmemelidir.
  • Besinler kızartılarak hazırlanmamalıdır.
  • Bebekler bir yaşına kadar bal, inek sütü, bakla, yumurta beyazı verilmesi uygun değildir.
  • Çiğ havuç,üzüm,kabuklu kuruyemişler (fındık,fıstık,ceviz gibi) sert ve/veya küçük besinlerin hava yolu tıkanıklığına sebep olabileceğinden üç yaşın bitimine kadar ezilerek verilmesi uygundur.

Sağlık Bakanlığı 

Çocuk Neden Yemek Yemez?

Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?