Boşanmaların bedelini çocuklar ödüyor

Boşanmaların bedelini çocuklar ödüyor

Boşanmaların bedelini çocuklar ödüyor

Mutlu başlayan her işin sonu mutlu sonla sonuçlanamıyor bazen. Bunlardan birisi de Türk toplumunun çok önem verdiği ”evlilik kurumu”. Her şey çok güzel başlamışken evliliklerin bazıları kısa süre içinde, bazıları ise yıllar sonra meydana gelen boşanmalarla sonuçlanıyor. Eşler bir de çocuk sahibi olmuşsa iş çıkılmaz bir hal alıyor.Maalesef boşanmalardan en çok çocuklar etkileniyor. Boşanmaların bedelini çocuklar ödüyor çoğu zaman. Darmadağın oluyor, iki arada bir derede kalıyor. Boşanma çocuklar için oldukça sarsıcı bir olay olmakla birlikte, çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyen acı bir vaka olarak karşımıza çıkıyor. Okul başarısı düşüyor. Çocuk sosyal açıdan kendini yetersiz hissediyor. Hatta çocuk öyle bir psikolojiye bürünüyor ki boşanmanın sebebinin kendisi olduğunu düşünüp sürekli kendisini  suçluyor.

Boşanma çocuğa doğru anlatılmalı

Boşanma çocuklardan kesinlikle saklanmamalıdır. Çocuktur anlamaz ya da çok üzülür diye düşünülmemelidir. Çocuğun anlayabileceği bir dille anlatılmalı vereceği tepkilere de sabırlı ve anlayışlı bir şekilde yaklaşılmalıdır. Çocuktan saklanan veya geç söylenen boşanma durumu çocuğa kendisini suçlu hissettirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Boşanma okul başarısını olumsuz etkiliyor

Yapılan araştırmalara göre anne babası boşanan çocukların ağır travmalar yaşayabildiğini, bu travmanın sonucunda da çocuğun sosyal ve matematik becerilerinde gözle görülen bir düşüş yaşandığı saptanmıştır. Travmayı atlatamayan çocuk, sınıftaki diğer arkadaşlarına göre düşük başarı göstermektedir. Tabi bu sonuç her çocuk için geçerli olmamakla birlikte boşanan anne babanın süreci güzel yönetmesiyle çocuk akranlarına yakın veya üstü bir başarı gösterebilir.

Anne babalar çocuktan boşanmamalı

Son olarak boşanan çiftler birbirleriyle boşandığını unutmamalı, çocuklarına sahip çıkmalı çocuğun bilişsel, sosyal gelişimi için çocuğa her zaman destek olmalıdır. Çocuğa ellerinden geldiğince anne baba eksikliğini hissettirmemeleri gerekir.

Boşanmaların bedelini çocuklar ödüyor

Hakan SEVGİ-Eğitimci

Çocuklar Şiddeti Unutmaz

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?