Çizmeli kedi masalı

Çizmeli kedi masalı

Çizmeli Kedi Masalı

Çizmeli kedi masalı…Evvel zaman içinde kalbur samanda içinde, bir değirmenci yaşarmış. Değirmencinin üç tane de oğlu varmış. Değirmenci gün gelmiş çok hasta olmuş ve ölmeden önce ise büyük oğluna değirmenini, ortanca oğluna eşeğini, en küçük oğluna ise kedisini miras bırakmış. Küçük oğlu bu duruma çok içerlemiş.

Kediyle ne yapabilirim ki atsan atılmaz satsan satılmaz diye düşünürken, kedi: efendim en güzel mirasın size kaldığını kanıtlayacağım demiş. Efendisinden boş bir çuval ve bir çift çizme istemiş. Bu duruma çok şaşıran efendisi kedinin dediklerini yapmış. Kedi çizmeleri giymiş ve ayna karşısına geçmiş kendisini aynada görünce de çok beğenmiş. Daha sonra kilerden tazecik bir marulla, güzel bir havuç alıp ormana doğru yola çıkmış. Amacı  ormanda tavşan yakalamakmış. Çuvalı ormanda bir yere koyup, ağacın arkasına saklanmış. Sebzelerin kokusuna gelen tavşan kafasını çuvalın içine sokar sokmaz yakalanmış kediye.Fakat kedi yakaladığı tavşanı efendisine götürmek yere krala götürmüş.

Çizmeli Kedi Masalı

Kralla görüşme isteği geri çevrilmeyen çizmeli kedi kralın karşına gelince efendim, bu hediye size efendim Marki’den, demiş. Kral bu hediyeden çok memnun kalmış. Bu durum üç ay boyunca devam etmiş çizmeli kedi üç ay boyunca karala çeşitli hediyeler getirip, bu hediyelerinde efendisi Marki tarafından geldiğini belirtmiş. Artık kral çizmeli kedini yolunu gözler olmuş derken kedinin beklediği gün gelip çatmış. Çizmeli kedi efendisine bana hiçbir şey sormayın ama bugün ırmağa gidip yıkanın demiş. Sahibi kediyi kırmamış ve yıkanmaya gitmiş. Çizmeli kedi o gün ırmağın kenarından Kral ile kızının geçeceğini biliyormuş. O sabah kral faytonla geçerken çizmeli kedi faytonu durdurmuş kralım yardım edin efendim Marki boğuluyor diye bağırmış. Kral hemen askerlerini ırmağa yollamış. Çizmeli kedi bununla kalmayıp efendisinin elbiselerinin hırsızlar tarafından çalındığını söylemiş.(Aslında elbiseleri çizmeli kedi kendi saklamış.) Kral askerlere emretmiş çok güzel bir elbise ayarlatmış. Tahmin etmişsinizdir Çizmeli kedi sahibini Marki diye tanıtmıştı. Ama sahibi durumu hiç çaktırmadı. Marki giyindikten sonra kral Marki’yi faytona davet etmiş. Kralın kızı Marki’yi görür görmez aşık olmuş.

O sırada Çizmeli Kedi hızla oradan uzaklaşmış. Yol  kenarında çalışan bütün çiftçilere Kral geliyor buralar kimin tarlası diye sorarsa Marki’nin diyeceksiniz demiş. Demezseniz ben size yaptıracağımı biliyorum demiş. Ve herkes dediği gibi kralın buralar kimin sorusuna aynı cevabı verip markinin demişler. Kral bu duruma şaşırmış.(Çizmeli Kedi’nin sahibi de öyle!)

O sırada

Çizmeli Kedi Dev’in şatosuna gitmiş. Başka işler çeviriyormuş. “Dev,” demiş Çizmeli Kedi,  “Senin  müthiş bir sihirbazlık gücünün olduğunu söylüyorlar, doğru mu demiş?” Evet demiş dev. “Mesela, istersen hemen bir aslana dönüşebildiğini söylüyorlar,” demiş Çizmeli Kedi. Bunu der demez Dev hemen  aslana dönüşüvermiş. Çizmeli Kedi kendini dolabın üzerine zor atmış. Dev tekrar eski haline dönünce dolaptan aşağı inmiş. “Harika!” demiş Çizmeli Kedi. “Ama fare gibi küçük bir hayvana dönüşmek senin gibi iri biri için imkânsızdır!” “İmkânsız mı?” diye gülmüş Dev. “Benim yapamadığım şey yoktur!” Dev bir anda fareye dönüşmüş, Çizmeli Kedi de onu hemen yutmuş. Derken Kral, Dev’in şatosuna varmış. Şatonun artık kime ait olduğunu tahmin etmişsinizdir herhalde! Çizmeli Kedi Kral’ın faytonunu şatonun yolunda karşılamış. “Bu taraftan gelin,” demiş. “Sizi bir ziyafet bekliyor.” (Dev o gün birkaç arkadaşına bir ziyafet vermeyi planladığı için yemeklerle donatılmış büyük bir masa hazır bekliyormuş!”) O gün sonunda Çizmeli Kedi’nin sahibi marki Prenses’le nişanlanmış. Bir hafta sonra da evlenmişler. Çizmeli Kedi’ye ne mi olmuş? Dokuz canından dokuzunu da sefa içinde sürmüş ve bir daha da fare avlamasına gerek kalmamış – ara sıra avlamış, o da kedi olduğunu
unutmamak için.

Gürültücü çocuk masalı için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?