Çocuğu Cinsel İstismardan Koruma

Çocuğu Cinsel İstismardan Koruma

Çocuğu cinsel istismardan koruma. Cinsel İstismar; zorlayarak veya tehditle yapılan, çocuğun ne olduğunu anlayamadığı,onay vermesinin mümkün olmayacağı,toplumun yasalarına, sosyal normlarına aykırı bir şekilde çocuğun örselenerek, ruh sağlığının,gelişiminin, onurunun ve hayatının zarar göreceği cinsel bir etkinliğe dahil edilmesidir.

Çocuğu Cinsel İstismardan Koruma Yolları

Çocukları cinsel istismardan korumak için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Güvenliklerini Sağlamayı Öğretin

Çocuklar istismara her zaman açık durumdadır.Bu nedenle çocuklara kendi güvenliklerini sağlamaları öğretilmelidir.Onlara güvende olma hakları olduğunu ve kimsenin bunu ellerinden alamayacağı açıklanmalıdır. Çocukları güçlendirmeye ve istismardan korumak için bilgilendirmeye küçük yaşta başlanmalıdır. Bu konuyla ilgili aşağıda verilen konuşma örneğini incelemeniz tavsiye edilir.

“Seninle vücudunun güvenliği hakkında biraz konuşalım istiyorum.Hepimizdeki gibi senin de vücudunda bazı özel bölgelerin var.Bunlar iç çamaşırlarının kapattığı yerlerdir.Buralarına güvenmediğin kişilerin dokunmasına hayır diyebilirsin,sana kızmayız. Bazen bazı yetişkinler ki bunlar tanıdığın,sevdiğin büyüklerin de olabilir,bu güvenlik kurallarını bilmeden sana dokunabilirler ve bu seni rahatsız,üzgün veya garip hissettirebilir. Böyle bir şey olduğunda “hayır,dokunma” de. Sonra da gel bunu bana veya annene/babana/öğretmenine anlat, olur mu? Böylece biz seni hem koruruz hem de o yetişkine güvenlik kurallarını söyleyebiliriz.”

Gerektiğinde Yardım İstemesini Öğretin

Çocuklara birileri kötü,rahatsız edici bir şey yaparsa arkadaşlarından ya da büyüklerinden yardım istemesi öğretilmelidir. Rahatsız edici durumlara maruz kaldığında güvendiği bir yetişkine durumu anlatması söylenmelidir. Çocuklar istismara maruz kaldıklarında çoğu zaman kimden nasıl yardım istenmesi gerektiğini bilmemektedir.Çocuğu cinsel istismardan koruma.

Her türlü Sorunu Sizinle Paylaşabilsin

Çocuklarda yetişkinlerle her türlü sorunu paylaşabilecekleri inancının yerleştirilmesi gerekmektedir. Zira onlar yaşadıkları sorunları bazen anlatmaya çekinebilir, bu durumu ayıp ve saklanması gereken bir şey olarak görebilirler.Bu da yetişkinlerin duruma zamanında müdahale etmesini geciktirmektedir.

Sağlıklı Aile içi İletişim

Sağlıklı bir aile içi iletişim için adımlar atılmalıdır.Çocukların içinde yaşadıkları aileler ve koşullar titizlikle incelenmeli ve iletişim sorunu olabilecek durumlar iyi belirlenmelidir.

Her Zaman Sır Saklanmaz

Her zaman sır saklanmayacağı çocuklara söylenmelidir.Çocuklar sır saklanma konusunda oldukça iyidirler.Bazen istismar durumunda istismar uygulayan kişi tarafından bu durumun bir sır olduğu söylenebilir. Çocuklara başkasının ya da kendisinin zararı söz konusu olan durumlarda sır saklanmaması gerektiği anlatılmalıdır.

Sınır Koymayı Öğretin

Çocuklara akranlarıyla ya da büyükleriyle zaman geçirirken kendilerini rahatsız eden temas (dokunma.öpme) vb. ile karşılaştıklarında o kişilerle aralarına sınır koymaları gerektiği öğretilmelidir.

Çocuklarınıza Sahip Çıkın

Çocuklar farklı ve tanımadıkları kişiler ile çok hızlı bir şekilde iletişim kurabilirler. Oysa bazı kişiler bunu çocukları istismar etmek maksadıyla kullanabilmektedir. Bu nedenle çocuklara yabancı kişilerle konuşmamaları ya da konuşurken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmeler yapılmalıdır. Hiçbir mekanda çocuğu tamamen başıboş, istismara açık şekilde bırakmayın.

Öğretmenler İçin El Kitabından derlenmiştir.

 

Çocuk hakları nelerdir?

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?