Çocuğum Neden Hırçın Davranıyor?

Çocuğum Neden Hırçın Davranıyor?

Çocuğum Neden Hırçın?

 

hırçın
çocuğum neden hırçın

Çocuklar da hırçınlığın bir çok sebebi vardır. Aile içi tutumdan kaynaklı, çocuğun kendi bireysel özelliklerinden kaynaklı, çocuğun yakın çevresinden kaynaklı ve göz ardı edilse de hırçınlaşma çocuktaki biyolojik bir sebepten de kaynaklı olabilir. Vücuttaki kan ve bazı değerlerin düşük olması yetişkinlerin ve çocukların hırçın olmasına sebep olabilir.

 

Bazı dönemler de çocuklar hırçınlaşma eylemini daha sık gösterebilir. Ülkemiz bir sınavlar ülkesi. Maalesef çocuklarımız da her dönemde bir şekilde kendilerini bu sınavların içinde buluyor. Sınava hazırlanan çocuk stresli oluyor. Ailenin ve çevrenin yüksek beklentisi çocuğu strese sevk edip çocuğun normal olmayan hareketler yapmasına,sinirlenmesine, duygularını öfke ile ifade etmesine  yani hırçınlaşmasına sebep olabiliyor.

Anne baba ayrılıklarında çocuk psikolojik çöküntüye girip kendini hırçınlıkla ifade edebilir. Arkadaş ortamının değiştiğinde,yeni bir eve taşındıklarında, okul değişikliğinde hatta biraz özele indirgersek sınıf değişikliğinde, sıra değişikliğinde bile çocuk hırçın davranabilir. Alışkanlıklar zor kazanılır, kolay kaybedilmez. İnsan alışkanlıklarını kolay kolay terk edemez. Yeni ortama çabuk uyum sağlayamaz ki bu çocuksa işin seyri daha da değişebilir. Çocukların farklı bir hayal dünyası vardır. Siz o dünyadan koparırsanız çocuk psikolojik çöküntüye girip hırçınlık hareketi yapabilir.

Çocuktaki öz güven eksikliği,arkadaşlarından daha ileride veya geride zeka seviyesi çocukta hırçınlığa sebep olabilir.Ailenin olumsuz rol model olması da çocuğu hırçınlığa iten en önemli nedenlerden biridir.

Çocukta İki Yaş Sendromu adlı yazımız için tıklayınız.

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalımıza Abone Olun

Hakan SEVGİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?