Çocuğum Okulda Başarısız Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Okulda Başarısız Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Okulda Başarısız Ne Yapmalıyım?

Okulda başarısız olma durumu az veya çok çocuklarımızı etkilemektedir. Özellikle okula yeni başlamış çocuklarımızda bu sıkıntı daha çok baş gösterir. Ailenin yanlış tutumu bu durumu içinden çıkılmaz hale getirebilir. Çocuklar velinimetimizdir. Hayatımızda en çok onların mutlu olmasını,başarılı olmasını isteriz. Bunun içinde pek çok fedakarlıkta bulunuruz. Fakat aileden,çocuktan,çevreden ya da okul ortamından kaynaklı çocuklarımız okul başarısızlığı yaşayabilir. Peki çocuklarımızın başarısızlık yaşamaması için neler yapabiliriz?

Ne Yapılmalıdır?

 • Öncelikle çocuk zihinsel,psikolojik ve fiziksel olgunluğa ulaşmadan milli eğitim bakanlığının belirlemiş olduğu en alt yaş sınırında okula kayıt yaptırılmamalıdır. Bir sene daha ana sınıfına gitmesi çocuğun faydasına olacaktır.
 • Çocuğa okulu güzel ve doğru anlatmak gerekir. Çocuğa okulun güzel ve olumlu yanları anlatılmalıdır. Çocuğun okula gitmesi için olumlu güdülenmesi gerekmektedir.
 • Genelde okula yeni başlayan çocuklarda okul korkusu oluşur.Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor yazısı için tıklayın. Bu korku kendini fiziksel olarak bulantı,baş ağrısı, karın ağrısı olarak gösterebilir. Bu olay ciddiye alınmalıdır ve gerekli yerlere başvurulmalıdır.
 • Çocuğunu en iyi aile tanır. Çocuk hakkında, çocuğun seviyesinin üzerinde akademik başarı beklentisine girmemek gerekir. Bu durum çocukta psikolojik kaygılar oluşturabilir. Yüksek beklenti olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • Çocuğa rehber olunmalıdır. İlgi ve yeteneğine uygun alanlara yönlendirmek gerekir. Matematik ve fen bilimlerine ilgi ve yeteneği olmayan öğrenciyi ıslarla sayısal bölümlere yönlendirmek çocuk için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.
 • Her çocuk özeldir. Her yöntem her çocuk için faydalı sonuçlar vermeyebilir. Çocuk iyi tanınmalı ve doğru öğretim teknikleri (anlatarak,okuyarak,altını çizerek,dinleyerek) uygulanarak başarıya ulaşması sağlanmalıdır.
 • Geçmişte ebeveyn olarak ulaştığımız başarıları, çocuğun tekrar etmesini istemek ya da ben okuyamadım sen oku çok başarılı ol diye kendi yapamadıklarımızı çocuğa yaptırmak istemek çocuk üzerinde baskı oluşturur ve olumsuz sonuçlara sebep olabilir.
 • Çocuk kötü notlar alıyorsa hemen eleştirmek,kızmak yerine kötü not alınmasının  altında yatan sebepler araştırılmalı ve sonuca ulaşılmalıdır.
 • Asla ve asla çocuk akranlarıyla, abi, abla, kardeşleriyle kıyaslanmamalıdır.
 • Kesinlikle çocuğun ödevi aile tarafından yapılmamalıdır.Bu çocuğa faydadan ziyade zarar sağlamaktadır.
 • Çocuğunuzu karşınıza alıp samimi bir şekilde çözüm odaklı dinleyin. Eleştirmeden,bağırıp çağırmadan çocuğun kendini rahat ifade edebileceği ortam oluşturun. Bu şekilde çocuk okuldaki sıkıntılarını anlatabilecek ve soruna çözüm bulabileceksiniz.
 • Veli toplantıları,okul aile birliği toplantıları,okulda yapılan seminerlere katılım sağlanmalıdır. Çocuk anne babasını okulda ne kadar fazla görürse ailesinin kendisiyle o denli fazla ilgilendiğini hissedecek ve derslerine daha azimli çalışacaktır.
 • Aile,öğretmen,rehberlik servisi,okul yönetimi sürekli işbirliği içinde olmalıdır.

Mesele çocuksa eğer her kesim elinden gelen her türlü fedakarlığı yapmaktan kaçınmamalıdır. Özverili bir şekilde sorunun kaynağı tespit edilip çözüme ulaşılmalıdır.

Hakan SEVGİ

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?