Çocuğum R Harfini Söyleyemiyor

Çocuğum R Harfini Söyleyemiyor

Çocuğum R Harfini Söyleyemiyor

Çoğumuza r harfini söyleyemeyen çocuklar sempatik gelir. Çocuğun konuşması hoşumuza gider. Yalnız çocuk bu harfi ilkokul çağına gelmesine rağmen hala söyleyemiyorsa çocuğun konuşmasında fonotik problem var demektir.

Özellikle çocuk okul dönemine gelip r sesini hala çıkaramıyorsa psikolojik sıkıntı yaşayabilir. Arkadaşları tarafından dalga konusu olabilir. Bu olayda çocuğun akademik başarısını ve öz güvenini olumsuz olarak etkiler.

Çocuklar Neden R Harfini Söyleyemez?

R harfinin söylenememesinin sebebi dil bağının kısa olması olarak söylenir yalnız bu nadir bir durumdur. Asıl sebep çocuğun yanlış ses üretme alışkanlıklarıdır.

Kritik Yaş Nedir?

İlkokul döneminin başladığı yaş, ortalama 6 yaş civarı kritik yaştır. Çocuk bu yaşa gelip hala r harfini söyleyemiyorsa kendiliğinden geçmesini beklemeyin.

Durum Ciddi Destek Alın

  • Öncelikle durumun ciddiyetini kavrayın. Çocuk ilkokul çağına gelmesine rağmen  hala r sesinini çıkaramıyorsa bir sorun var demektir.
  • Kendiliğinden geçmesini beklemeyin.
  • Dil ve Konuşma Bozuklukları uzmanından profesyonel  destek alın.
  • En yakın zamanda işin uzmanının desteğiyle konuşma terapilerine başlanması gerekir. Dil ve Konuşma uzmanı uygun dil ve konuşma hareketleri yaptırarak sorunun çözülmesini sağlayacaktır.

Aile Ne Yapmalı?

Aile Dil ve Konuşma uzmanı ile sürekli irtibatta olmalıdır. Uzman terapide uyguladığı teknikleri aileye de gösterecektir. Çocuğa yapılan konuşma terapisi çocuğa ev ödevi olarak verilir. Aileye burada büyük iş düşer. Çocuğa evde verilen ödevler bol pratik yapılarak tekrarlanmalıdır. Aile çocuğa ne kadar yardımcı olursa terapide yapılan egzersizler daha kalıcı olur ve en kısa sürede konuşma problemi çözülür.

Hakan SEVGİ

Çocuğum Neden Korkak yazısı için tıklayın

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?