Çocuğuma Renkleri Nasıl Öğretebilirim?

Çocuğuma Renkleri Nasıl Öğretebilirim?

Renk Öğretimi, Çocuğuma Renkleri Nasıl Öğretebilirim ?

Çoğu çocuk bir buçuk yaşından itibaren renkleri ayırt etmeye başlar. Renk kavramını bilemez fakat onun dünyasında her rengin farklı bir yeri vardır. Renkleri çocuğumuza çoğu zaman bilinçli öğretmeyiz. Doğal yaşam içinde çocuk oyun ortamında ve diğer sosyal ortamlarda renkleri öğrenebilir. Çocuğa bir şey öğretileceği zaman öğreneceği şeyin anlamlı olmasına dikkat etmemiz gerekir. Çocuğun yaşı ve ilgi durumu da öğreneceği şeyler üzerinde etkilidir.

Renkleri öğretmenin birçok yolu vardır ama en etkilisi oyundur. Çocuk oynayarak bir çok şeyi öğrenebilir. Oyun çocuk için hem zevkli hem öğreticidir.

Renkleri öğretirken ana renklerden başlamak gerekir. Sarı, kırmızı ve mavi ana renklerimizdir. Ardından ara renkler öğretilmeye başlanmalıdır. Öğretimde çocuğun ilgilerinin önemli olduğunu söylemiştik. Eğer çocuğun ilgisini çok çeken bir renk varsa öğretime buradan da başlanabilir. Bu renk genelde kırmızı renktir. Öğretirken bol bol tekrar yapıp kalıcı öğrenmeyi sağlamak gerekir. Somutlaştırma yöntemi de tercih edilen yöntemlerdendir. Çocuklar somut işlemler döneminde olduğu için öğretilecek şeyin somutlaştırılması öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Bol bol materyal kullanmalıyız. Aynı renkte farklı farklı nesneler kullanmalıyız. Kırmızı ayakkabı,kırmızı kitap,kırmızı araba vb. Yakından uzağa metodunu kullanırsak öğrenme kalıcı olacaktır. Bu modelde öncelikle çevresindeki nesnelerden başlamamız lazım renk öğretimine. Çocuğun çoğu zamanı evde geçtiği için çevresinde olan nesnelerin rengini örnek verirsek çocuk renkleri daha çabuk öğrenecektir.

Renkleri öğretirken acele edilmemelidir. Bir renk tamamen öğretilmeden diğer renge geçilmemelidir. Her çocuk özeldir. Çocukların çoğu ana sınıfı bittiğinde renkleri öğrenmiş olur. Bir kısmı da ilkokul birinci sınıfta tamamen renkleri öğrenmiş olacaktır. Bazı çocuklar çok erken yaşta renkleri öğrenebilirken bazılarınınki  ise ilkokul çağına kadar sürebiliyor. Eğer çocuğunuzda  özel bir öğrenme güçlüğü yoksa Disleksi (Özel Öğrenme Güçlüğü) nedir? sizin çocuğunuzda ilkokula başlamadan renkleri öğrenmiş olacaktır.

Öğretim yaparken bol bol sabırlı olmalıyız. Çocuklarımızı başka çocuklarla kıyaslamamalıyız. Her çocuğun öğrenme süresi ve yöntemi farklı olabilir. Çocuğa aşırı yükleme yapmayalım, zamanı gelince sizler nasıl öğrendiyseniz onlarda öğrenecektir. Anne Babaya Altın Değerinde Nasihatlar yazımızı okumanızı öneririz.

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalımıza Abone Olun

Hakan SEVGİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?