Çocuk Neden Yemek Yemez?

Çocuk Neden Yemek Yemez?

Çocuğun yemek yememesi, zorla yedirilmeye çalışılması bir çok ailede yaşanan ve çoğu zaman galibi olmayan bir savaştır. Bu savaş daha çok anne ile çocuk arasında geçer. Yemek yemeyi reddeden ya da yeteri kadar yemek yemeyen, beslenemeyen çocuklar için ailenin üzerine önemli görevler düşmektedir. Yemek yeme, düzenli beslenme çocuğa mutlak verilmesi gereken bir eğitimdir. Bu eğitim verilirken sabır,özen ve tutarlı olmak büyük önem taşımaktadır. Eğitim verilirken geri çekilme veya eğitimi erteleme başarıya ulaşmada olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bazı çocuklar tamamen bünyesi ile alakalı olarak iştahsız olabilir, bir kısmı yemek yeme işini ailesine karşı koz olarak kullanabilir vb. Çocuk neden yemek yemez sorusunun bu gibi bir çok cevabı vardır.

Çocuk Neden Yemek Yemez?

–Çocukların kişiliklerinin oluşma aşamasında kendi dediklerinin yapılmasını istemelerinden dolayı, anne-babaya söz geçirebilmek için yemek yemeyi reddedip yaptınız yemeği beğenmeyebilir.

–Vücudun gelişimiyle alakalı çocuk bebeklik çağındaki büyüme hızı azaldığından çocuk daha az yemek yiyebilir.

–Eğer çocuk o an bir işle, oyunla ya da kendisini meşgul eden herhangi bir eylemle ilgileniyorsa  yemek yemek istemeyebilir, teklifinizi reddedebilir.

–Yaptığınız yemeği beğenmediği için yemek istemeyebilir.

–O an gerçekten de acıkmamış olabilir. Bu yüzden yemek yemek istemeyebilir.

Yemek Yeme ve Düzenli Beslenme Konusunda Tavsiyeler

–Öncelikle çağın en büyük problemlerinden, çocukların sağlıklı ve düzenli  beslenmesinin önünde en büyük engel olan abur cubur tüketiminin engellenmesi gerekmektedir.

— Çocuğa öğün vaktine yakın çocuğun iştahını kesmesine  sebebiyet verici yemek dışında yiyecek verilmemelidir.

–Çocuğun önüne yiyebileceği kadar yemek konulmalıdır.

–Sofra başında çocuğa öğütler vermekten kaçınılmalıdır.

–Çocuk sofra başından yemek yemeden kalkarsa kesinlikle taviz verilmemeli, çocuk aç kaldı diye çocuğa abur cubur benzeri yiyecekler verilmemelidir.

–Çocuk yemek yemeyi reddedip yemek istemiyorsa tabakla çocuğun peşinden koşulmamalıdır.

–Yemek yeme işi gerekirse eğlenceli hale getirilebilir. Yemekler mümkün olduğunca alışkanlık kazandırma sürecinde değişik tat,kıvam ve renkte sunulabilir.

–Çocuğa zorla yemek yedirmeye çalışmak kazandırılması gereken davranıştan ziyade işi daha da zora sokup çocuğun yemekten iyice soğumasına sebep olabilir.

–Rüşvetten uzak durulmalı, yemeğini yersen sana şunu alırım, bunu alırım tarzı konuşmalardan katiyen uzak durulmalıdır.

–Kesinlikle çocuk yemek yemediği için tehdit edilmemelidir. Sonuçta yemek yeme fiziksel bir olaydır. Çocuğa bu konuda ceza önerilmez..

–Ve belkide en önemlisi bu süreçte olabildiğince sabırlı olunmalıdır.

Sonuç Olarak 

Yemek yeme işi fizyolojik bir olaydır. Çocuğu çok ta zorlamamak gerekir. Her insan gibi çocukta vakti geldiğinde acıkacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocuğu sağlıklı beslenmesinin önünde en önemli engel olan abur cuburdan uzak tutmaktır.

Çocuklarda Yemek Yeme Alışkanlığında 10 Püf Nokta

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?