Çocuk Terbiyesi İçin Tokat Yiyen Padişah

Çocuk Terbiyesi İçin Tokat Yiyen Padişah

Çocuk Terbiyesi İçin Tokat Yiyen Padişah

Osmanlı Devletinin en önemli padişahlarından, İstanbul fatihi Fatih Sultan Mehmet ile Hocası Akşemseddin arasında geçen bir olay. Çocuk terbiyesi verirken geçmişten örnek almak.

Akşemseddin ve Öğrencisi Mehmet

Mehmet yaramaz bir talebeydi. Yaptığı hareketler ve şımarıklıklarla hocası Akşemseddin’i çileden çıkarırdı. Dersleri dinlemez hocasını zor durumda bırakırdı. Hocası Akşemseddin Mehmet’e kızdığında ben koskoca padişah oğluyum sen bana kızamazsın diyerek babası 2. Murat’ı arkasına alarak Akşemseddin’i çıkmaza sokuyordu. Bu durumu padişaha anlatıp anlatmama konusunda tereddüt yaşayan Akşemseddin sonunda dayanamayarak padişahın huzuruna çıkar. Padişaha durumun vehametini anlatır. Padişah 2. Murat Akşemseddini yanına çağırarak kulağına bir şeyler fısıldar. Belli ki 2. Murat’ın bir planı vardır. Akşemseddin Padişahım bu söylediklerinizi yapamam, kesinlikle kabul edemem dese de mecbur kalıp kabul eder.

Aradan kısa bir zaman geçer. Yine Mehmet derste yaramazlıklarına devam ederken. Kapıyı çalmadan içeri birisi girer. Bu kişi Padişah 2. Murat’tan başkası değildir. Bu harekete çok sinirlenen Hoca Akşemseddin padişaha bağırır ve bir tokat atar. Sınıfa bu şekilde kapıyı çalmadan girilemeyeceğini, izin istenmesi gerektiğini padişaha söyler. Bu esnada Mehmet donakalmıştır. Ne yapacağını şaşırmış, nutku tutulmuştur. 2. Murat özür dileyip dışarı çıkar, kapıyı çalıp izin isteyerek içeri girer.

Padişahın planı mükemmel işlemiş ve Mehmet’e gereken ders verilmiştir. Mehmet’in çok güvendiği babasına (padişaha) hocası tarafından tokat atılmış, güvendiği dağlara kar yağmıştır.

Koskoca Osmanlı Devleti’nin padişahı çocuğunun terbiyesi için bu denli fedakarlık yaparken, günümüz anne babalarının aşırı koruyucu tutumunun çocuğa vereceği zararları siz düşünün…

Hakan SEVGİ

 

Anne Babanın Aşırı Koruyucu Tutumu yazısı için tıklayın

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?