Çocuk ve Spor

Çocuk ve Spor

Çocuk ve Spor

Spor bireyin kendini fiziksel,ruhsal ve sağlık yönünden iyi hissetmesi için yapılan aktiviteler bütünüdür. Sporun her yaşta yapılıp faydaları görüldüğü gibi, spora erken yaşta başlamanın faydaları ise ileriki yaşlarda daha belirgin şekilde kendini gösterir.

Her çocuğun günde en az bir saat spor yaparak, ileride ortaya çıkma ihtimali yüksek olan kalp ve damar hastalığı,hareket yetersizliği,solunum sistemi problemleri ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltması mümkündür. Dikkat! Çocuğunuz Diyabetli Olabilir yazısı için tıklayın Çocuğun günde yapacağı bir saat spor ile günümüzün yaygın hastalığı olan obezite ile de en iyi şekilde mücadele edilecektir. Çocuklarda Obezite ve Yapılması Gerekenler adlı yazı için tıklayın Sporun çocuğun üzerinde sağlık yönünden ve fiziksel yönden faydaları olduğu gibi ruhsal yönden de faydaları vardır. Çocuğun kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Spor ile çocuğun ben yapabilirim,ben başarabilirim duygusu gelişecek ve çocuk çevresinde daha kabul gören etkin bir birey haline gelecektir. Arkadaşları ile yapılan spor ile de gruba ait olma duygusu,paylaşma ve sorumluluk duygusu da gelişecektir. Çocuğun spor yaparak elde edebileceği önemli bir kazanım ise meslek edinmedir. Çocuk erken yaşta seçeceği doğru branş ve çalışma ile kendini geliştirip ilerde hem eğlenip hem spor yapıp ekonomik kazanç elde edebilecektir. Ekonomik kazanç elde ederken aynı zamanda uluslararası müsabakalarda ülkesini en iyi şekilde temsil ederek önce kendisi, sonra ailesi,çevresi ve ülkesine hizmet eden üst düzey bir sporcu olabilecektir.

Çocuk bunları yaparken aileye büyük görev düşmektedir. Çocuğa her zaman onun yanında olduğunuzu hissettirin ve başarabileceğine inandırın.

Kazım Doğan

Beden Eğitimi Öğretmeni

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?