Çocuklar için beslenme listesi

Çocuklar için beslenme listesi

Çocuklar İçin Beslenme Listesi

Yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Çocuklar için beslenme listesi ve sağlıklı beslenme hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Aşağıdaki linklerden örnek beslenme listelerini indirebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Önerileri

Günde 2-3 bardak süt 
Çocukların, dört besin grubundaki gıdalardan yeterli miktarda ve  dengeli tüketmeleri gerekmektedir. Süt, yoğurt, et, tavuk, yumurta, peynir, kuru  baklagiller, sebze ve meyve ile ekmek, bulgur, makarna, pirinç gibi besinler  her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmelidir.
Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı  süt veya yoğurt, bir kibrit kutusu kadar beyaz peynir, hastalıklara karşı daha  dirençli olmaları, göz, cilt ve sindirim sistemlerinin sağlıklı olması için her  gün mevsimine göre 3-5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmeleri önem taşımaktadır.
Çocuklar için en önemli öğün olan kahvaltının yapılmadığı takdirde  dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltıyla başlamak  öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece etkilidir. Çocukların her  sabah düzenli kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir. Dengeli bir kahvaltı için peynir, haşlanmış yumurta, taze  meyve suyu, birkaç dilim ekmek veya bir bardak süt, poğaça ve meyve  tüketilebilir.

Sağlıklı yaşam için

Çocuklara el yıkama ve diş fırçalama  alışkanlığı kazandırılmalıdır. Özellikle yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete girdikten sonra, oyun oynadıktan sonra eve gelince ellerini ılık akan su altında,  sabunla iyice ovuşturarak yıkamaları konusunda alışkanlık kazanması gerekmektedir.
Çocukların okul kantini ve büfe gibi yerlerden satın aldıkları  besinlerin seçiminde dikkatli olması, süt, ayran gibi ambalajlı besinleri. satın  alırken etiket bilgisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üretim izninin  bulunmasına ve son kullanım tarihinin geçmemiş olmaması, ambalajsız satılan tost,  simit, poğaça gibi yiyeceklerin de temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış  olmasına dikkat etmesi gerekmektedir.

Çocuklar için Beslenme Listesi Örneği

Pazartesi: Börek veya poğaça, ayran, meyve (Mevsimine göre 1 küçük boy  elma, 1 orta boy portakal, 1 büyük boy mandalina, 1 salkım üzüm veya 5 erik  şeklindeki seçeneklerden biri)
Salı: Haşlanmış yumurtalı sandviç, 5 adet zeytin, meyve suyu
Çarşamba: Peynirli tost veya sandviç, ayran, çiğ sebze (Mevsimine göre  1 küçük boy domates, 4-5 orta boy yeşil biber, 1 orta boy havuç veya 5-6 yaprak  marul şeklindeki seçeneklerden biri)
Perşembe: Kek (tercihen meyveli), süt, meyve  (Mevsimine göre 1 küçük  boy elma, 1 orta boy portakal, 1 büyük boy mandalina, 1 salkım üzüm veya 5 erik  erik şeklindeki seçeneklerden biri)
Cuma: 1 kibrit kutusu peynir, 5 adet zeytin, tam buğday ekmek, süt,  çiğ sebze (Mevsimine göre 1 küçük boy domates, 4-5 orta boy yeşil biber, 1 orta  boy havuç veya 5-6 yaprak marul şeklindeki seçeneklerden biri)
Beslenme çantasının temizliğine dikkat 
Beslenme çantasının her gün çok iyi bir  şekilde yıkanması, beslenme örtüsü, peçete ve suyun unutulmaması, sebze ve  meyvelerin çok iyi yıkanması, okula getirilecek ambalajlı yiyeceklerin Gıda,  Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izinli olup olmadığına ve son kullanma  tarihine dikkat edilmesi, öğrencilerin okula götürdüğü besinleri tüketip  tüketmediğinin izlenmesi, beslenme çantası hazırlanırken hazır kek ve bisküviler  yerine evde hazırlanan yiyeceklerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Örnek Beslenme Listesi-1

Örnek Beslenme Listesi-2

Meyve sebze bilmeceleri

Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?