Çocuklar için kahvaltı nasıl olmalı?

Çocuklar için kahvaltı nasıl olmalı?

Çocuklar için kahvaltı nasıl olmalı?

Çocuklar için kahvaltı nasıl olmalı? Bedenimiz uyurken çalışmaya devam eder. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında neredeyse 12 saatlik uzun bir süre vardır. Bu sürede vücut, besin ögelerinin neredeyse hepsini kullanır. Kahvaltı yapılmadığında, beyinde yeteri kadar enerji oluşmaz. Bu durumda kişiye yorgunluk,baş ağrısı,dikkat ve algılama zorluğu gibi problemler yaşatır.

Araştırma sonuçlarına göre kahvaltı yapmayan çocukların okul başarısı düşüş göstermektedir. Çocuklarda odaklanma ve konsantrasyon azalır. Vücut,depolarından kullanır ve hastalıklar karşısında vücudun direnci düşer. Açlık hissiyle birlikte yorgunluk oluşur.

Öğünler içerisinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır.

Bedenin düzenli çalışması için kan şekerinin belirli bir düzeyde olması gerekir. Kan şekerinin düşüklüğü kadar yüksekliği de sakıncalıdır. Düzenli ve uygun miktarlarda öğün tüketilmesi kan şeker düzeyini dengede tutacağı için vücut da  dengede çalışır. Çocuklar için kahvaltı nasıl olmalı?

Kahvaltı yapmadan güne başlamak üretkenliği düşürür.

Kahvaltıda yeterli düzeyde protein tüketen kişilerin iş verimi ve konsantrasyonu yüksektir. Kahvaltı yapmayan kişilerde ise anlama ve kavrama seviyesi düşüktür. Kahvaltı yapmadan egzersiz yapanlarda baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayetleri oluşmaktadır. Düşük protein içeren kahvaltı sonrası ikinci ve üçüncü saatler arasında kan şekeri açlık seviyesinin altına düşmekte ve kişilerde açlık hissi gelişmektedir.

Yeterli ve dengeli kahvaltı

Dengeli bir kahvaltı günlük enerjinin dörtte biri veya en az beşte birini karşılamalıdır. Günlük enerji gereksinimi yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Bireyin enerji gereksinimi 2000-3000 kalori olduğunda kahvaltıda alınması gereken enerji miktarı 400-600 kalori civarındadır.

Örnek kahvaltı nasıl olmalı?

Kahvaltıda bir bardak süt içmek, bir adet portakal, domates, salatalık vb. bir sebze veya meyve tüketmek güne dinamik ve sağlıklı başlamak için önemli bir adımdır.

Çocukların kahvaltısında mutlaka bir bardak süt bulunmalıdır.

Süt içmeyen çocukların yeterli peynir veya yoğurt tüketmesi sağlanmalıdır.

Meyve veya sebzeler her kahvaltıda bulunması gereken besinlerdir.

Kahvaltıda çocuklara verilebilecek besinler:

 • Peynir
 • Zeytin
 • Yumurta
 • Reçel(doğal)
 • Domates-salatalık ve
 • Tam tahıllı ekmek şeklinde olabilir.

Düzenli bir kahvaltı yapılmadığında;

 • Beyinde yeteri kadar enerji oluşmaz.
 • Çocukların okul başarısı düşüş gösterir
 • Hastalıklar karşısında direnç düşer
 • Dengeli bir kahvaltı enerjinin en az beşte birini karşılamalıdır.
 • Günlük tüketilecek protein miktarının en az beşte birini karşılamalıdır.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı

Bebeklerde Ek Besin Ve Bilinmesi Gerekenler

Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?