Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuğum kitap okumak istemiyor ne yapmalıyım? Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Kitabı nasıl sevdiririm? soruları bir çok ailenin aklını kurcalamakta, bilinçli aileleri çözüm yolu bulmaya itmektedir. Çocukların okuma yeteneği doğuştan gelen dil gelişimi ile doğru orantılıdır. Küçük yaşta dil gelişimi olumlu desteklenen çocuklar ilerleyen zamanlarda akademik olarak daha başarılı olmakta ve kitap okuma alışkanlığını rahat kazanabilmektedirler. Çocuklar okula beş buçuk ,altı yaşında başlamaktadırlar. Okula başladıklarında çoğu harfleri tanımamakta ve kelime hazineleri sınırlı olmaktadır. Bu sebeple okuma yazma öğrenmeleri de zor olmaktadır.

Bu yüzden çocukların küçük yaşlardan itibaren kitapla tanıştırılması önem arz etmektedir. Küçük yaşta kitapla haşır neşir olan çocuk kitap okuma alışkanlığını kazanmakta güçlük çekmeyecektir.

 

Peki Ne Yapmalıyım? Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı İçin Öneriler Nelerdir? 

• Bebek anne karnındayken onunla sık sık konuşun o sizi duyacaktır, ona kitap okuyun,masallar dinletin.
•  Doğum yaptıktan sonra çocuğunuza günde 15 dakika kitap okuyun.
•  Okuyacağınız metindeki cümleler kafiyeli olursa çocuk dilin ritmini yakalayacaktır.
• 7. aydan sonra çocuk elinde bir çok nesneyi rahatlıkla tutabilecek hale gelecektir. Yırtılacak korkusu olmadan çocuğun eline çocuğa zararı olmayacak türden kitaplar verebilir, çocuğu kitapla tanıştırabilirsiniz.
• Çocuğunuza  kitap okurken onun kucağınızda ya da çok yakınınızda olmasına dikkat gösterin.  Bu şekilde  hem size yakın olacak hem kitaba yakın olacak hem de bundan huzur duyacaktır.

Çocuk Konuşmaya Başladığında

Çocuk küçük hecelerle konuşmaya adım attığında konuşmasını destekleyici etkinlikler yapın. Çocuk bir nesnenin ismini söylemeye çalıştığında tamamlama tekniği ile çocuğa destek olun konuşma yeteneğini ve kelime hazinesini geliştirmesine yardımcı olun. Örneğin bir inek resmi gördüğünde “i-i” diyorsa “evet oğlum/kızım o bir inek” gibi cümleler kurabilirsiniz. İşte diğer öneriler:

• Çocuğunuzun yetişebileceği bir yükseklikte kitaplık oluşturun. Yalnız oluşturduğunuz kitaplık her yönüyle güvenlikli olsun kazalara sebebiyet vermesin. Kitapları kitaplığa dizin. Kitapları oyuncak olarak kullanıyor olabilir bu güzel bir durumdur. Çocuğun elinden kitapları almayın. Sık sık aynı kitapları tercih etse de kaygılanmayın alışma aşamasında bu çok normaldir.
• Belki de en önemli nokta. Çocuğun sizin de elinizde kitap görmesidir. Anne babaların olumlu rol model olmaları çocukların bir işi yapıp yapmaması konusunda çok etkilidir. Çocuklarınızın iyi bir kitap kurdu olmasını istiyorsanız sizinde elinizden kitap düşmemesi gerekir.

Çocuklar okuma yazmaya  beş buçuk altı yaş civarında geçmektedir. Aceleci davranmayın siz sadece okuma yazmayı çocuğa sevdirmeye çalışın ve kesinlikle baskıcı tutum sergilemeyin.

Çocuklar İçin Kısa Dualar(Türkçe)

Youtube Kanalına Abone Olun

Facebook Sayfamızı Beğenin

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?