Çocuklara Merhamet Bilinci Kazandırmak

Çocuklara Merhamet Bilinci Kazandırmak

Çocuklara Merhamet Bilinci Kazandırmak

Sevgiyle beslenen, insanı insan yapan en önemli unsurlardan birisidir merhamet. Acıma duygusu ile karıştırırız  çoğu zaman. Merhamet acımak değil, acıtmamaktır. İnsan olmanın gereklerini yerine getirmek demektir  aslında.Merhamet bilinci insanda çok küçük yaşlarda oluşur.

Sevmek;koşulsuz, karşılıksız sevmek. Bu işi en güzel yapanlar çocuklarımız .Sevmeyi bilen kişi merhamet duygusuna da en çok sahip olan kişidir.Peki çocuklarımızın merhametli bir birey olarak yetişmesi için ne yapmamız gerekir?Bu soruya cevap vermeye çalışacağız.

Çocuğumun Merhamet Bilinci Kazanabilmesi İçin Neler Yapmalıyım?

  • Merhamet duygusu sevgiden doğar. Sevginin olmadığı yerde merhamet duygusu oluşmaz aksine nefret duygusu oluşur. Bu yüzden çocuğun yakın çevresinde öncelikle sevgi ortamı oluşturulmalıdır.
  • Merhamet soyut bir olaydır. Sergilediğimiz davranışlar bu duygunun somutlaştırılmasını sağlar. Çocuklarımız da belli bir yaşa kadar somut işlemler döneminde bulunduğundan bu duyguyu onlara en güzel anlatım ve öğretim şekli olayları somutlaştırarak yapmaktır.
  • Çocuğun ahlaki gelişimi tamamlanmadığından çocuğun vicdanı merhameti anne,baba ve diğer yakınlarının vicdan ve merhametinin yansıması olacaktır. Bu yüzden çocuğa rol model olunmalıdır. Çocuk babaya çeker, anneye çeker sözlerini çok duymuşsunuzdur. Çocuk anne babasından, yakın çevresinden ne görürse onu yapacaktır. Bu nedenle davranışlarımız, konuşmalarımız çocuğa örnek olmalıdır.
  • Çocuğa paylaşmanın ne olduğu anlatılmalıdır. Paylaşmanın bize bir şey kaybettirmeyeceği aksine çok şey kazandırabileceği çocuğa hissettirilmelidir.
  • Çocukla sık ve kaliteli zaman geçirilmelidir. Unutmayın ki çocuğun ilk öğrenme,keşfetme yeri ailedir,annesidir,babasıdır. Siz çocuğunuzu kendi haline bırakırsanız çocuğun yanlış kişileri örnek almasına ve  çocukta kötü  duyguların oluşmasına sebep olabilirsiniz.
  • Çocuğa küçük sorumluluklar verilmelidir. Örneğin köpeğe yiyecek verme,çiçeğe su verme gibi. Bu tarz sorumluluklar çocukla karşısındaki varlıklar arasında sevgi bağı oluşturur. Bu bağda çocuklarımızda merhamet duygusunu geliştirir.
  • Eğitici filmler izletilmeli, kitaplar okutulmalı,şarkılar öğretilmeli.
  • Çocukla birlikte çocuk esirgeme yurdu,bakım evi, rehabilitasyon merkezi,hayvan barınağı gibi yardıma, sevgiye,merhamete muhtaç olanların yaşadığı yerler ziyaret edilmeli ve bu ziyaretler sık sık tekrarlanmalıdır.

AIIah, insanIara merhamet etmeyene rahmette buIunmaz. Hadis-i Şerif

Hakan SEVGİ

Çocuk Neden Yalan Söyler? yazısı için tıklayın

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?