Çocuklarda saç biti belirtileri tedavisi

Çocuklarda saç biti belirtileri tedavisi

Çocuklarda saç biti belirtileri tedavisi

Çocuklarda saç biti belirtileri tedavisi, bir çok kişinin merak ettiği konuların başında gelir.Saç bit küçük altı bacaklı haşarat grubuna girer. Bitler insanların saç ve boyun gibi bölgelerine yapışıp insan kanından beslenirler. Boyutu ortalama bir susam tanesi büyüklüğündedir. Bitleri fark etmek biraz güçtür.Bit yumurtalarına sirke ismi verilir.Saça yakın veya saç derisinde yapışık olarak bulunurlar. Bit bir çocuktaki hastalığı bir diğer çocuğa taşımaz.

Bitlenme riski olan çocuklar kimlerdir?

Saç bitleri genellikle küçük çocuklarda ortaya çıkar. Bu çocuklar genellikle anaokul ve ilkokul çağındaki çocuklardır. Bu yaşlardaki çocuklar genellikle birbirlerine yakın oynar ve saç saça temas  kurarlar. Bu çocuklar tarak-fırça paylaşımıyla, şapka paylaşımıyla, saç tokalarının paylaşımıyla bitlenme durumunu daha da kolaylaştırabilir. Çocuklu yetişkinlerde de saç biti  yaygın görülebilmektedir.

Saç bitleri nasıl yayılır?

Saç bitleri bir çocuktan diğerine saçların temas etmesiyle ve saçlarda kullanılan fırça, toka gibi kişisel eşyaların paylaşımıyla bulaşır. Bitler atlayıp, sıçramazlar, uçamazlar. Dolayısıyla çocuktan çocuğa sıçrama, atlama, uçma gibi yollarla bulaşmazlar.

Saç bitleri nasıl saptanır?

Her ne kadar bitler ve sirkeler oldukça küçük olsalar da ve zor da olsa gözle görülebilirler. Saç bitleri beyaz, kahverengi ve koyu gri renklerde olabilir. Genelde boynun arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlarda yerleşmişlerdir. Sirkeler ise yuvarlak biçimli olup saç derisine yakın saçlara sıkıca yapışmış haldedirler. Sirkeleri atmanın en uygun yöntemlerinden birisi de banyo sonrası ıslak saçları tarakla taramaktır.

Saç bitlerinin belirtileri nelerdir?

Çocukların çoğunda saç bitleri herhangi bir belirti göstermeyebilir. Fakat belirtiler oluşursa en yaygın görülen bitlenme belirtisi saçlardaki yoğun kaşıntıdır. Saçlarda bitlerin hareket etmesiyle kaşıntılar oluşabilir. Ayrıca bu kaşıntı, kaşınan bölgenin sürekli kaşınmasıyla saç derisi tahriş olabilir ve kaşıntı daha da artabilir.

Saç biti alerjisi?

Saç bitlerinin yol açtığı kaşıntı böcek ısırıklarına karşı bir alerjik reaksiyondan kaynaklanabilir. Saç derisinin fazla kaçınması tahriş ve yara oluşmasını tetikleyebilir. Nadirde olsa bu tahrişler enfeksiyona yol açabilir. Eğer çocukta saç biti varsa ve saç derisinde bu kaşınmalardan dolayı kızarıklık, şişkinlik veya acı gibi hisler oluşursa çocuğu hekime göstermek gerekmektedir. Çünkü çocukta bir cilt enfeksiyonu gelişmiş olabilir.Çocuklarda saç biti belirtileri tedavisi..

Çocukta saç biti varsa ne yapmalı?

Saç bitleri kendi kendine kaybolmazlar. Eğer çocuğun saçında bit ve sirke tespit edilmişse öncelikle hekime başvurmak gerekir. Ve bu esnada diğer aile üyelerine de bit taraması yapmak gerekir. Çünkü çocukta bit olması diğer aile üyelerinde de bit riskini artırmaktadır. Ayrıca çocuk okula gidiyorsa okulda da bu tür bitlenme belirtileri olabilir. Çünkü aile üyelerinden birisinde bir görülürse tedaviye diğer aile üyelerinin de katılması faydalıdır.

Saçlardaki bitlerden kurtulmak için?

Bit öldürücü, kişiyi tedavi edici ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar genellikle güvenli kabul edilir. Fakat bu ilaçların küçük çocuklar için de tavsiye edilmiş olması gerekir. Yani küçük çocuklarda tavsiye edilmeyen bir bit ilacı kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar bitleri öldürmekle birlikte sirkeleri yok etmezler. Bu tür bit ilaçlarının kullanım sürelerine, dozlarına, yönergelerine iyi dikkat etmek gerekir.

Saç bitlerinden korunmak için

Küçük çocukları saç bitlerinden korumak için yapılabilecek çok fazla bir şey bulunmamaktadır. Çünkü bitler çocuktan çocuğa kolayca geçebilir. Yapılabilecek en iyi şey çocuğun saçlarını ve saç derisini düzenli olarak kontrol etmektir. Bu bit ve sirkeleri erken bir dönemde tespit etmeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Erken müdahale bit ve sirkenin diğer aile üyelerine ve başka çocuklara yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.Çocuklarda saç biti belirtileri tedavisi…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?