Çocuklarda Tasarruf Eğitimi

Çocuklarda Tasarruf Eğitimi

Çocuklarda Tasarruf Eğitimi

Tasarruf Eğitimi…Üretimden ziyade tüketimin arttığı günümüzde bir şeyin önemi giderek arttı. TASARRUF. Var olanı korumak. Üretemiyorsak en azından elimizde olanı tutmayı bilmemiz gerekiyor. Bunun yolu da eğitimden, tasarruf eğitiminden geçiyor. Eğitimin en etkilisi küçük yaşta verilir.Bunun için bu işe çocuklarımızdan başlamalıyız.

Ne Yapmalıyız?

  • Okullarımızda bunlarla ilgili pek çok eğitim verilmekte ve uygulanmaktadır. Fakat bu sadece okullarda olacak iş değil. Evde anne baba okulda yapılan bu eğitimleri  pekiştirerek daha kalıcı hale getirmelidir.
  • Damlayan musluklar tamir edilmeli bu süreç çocuğun gözü önünde gerçekleştirilmelidir. Ona boşa akan musluğun su israfına sebep olduğu, kaynaklarımızın yetersiz olduğu yaşına uygun terimlerle ifade edilmelidir.
  • Kağıt tasarrufu çocuğa anlatılmalıdır. Çöpe giden kağıdın, kalemin,kartonun ham maddesinin ağaç olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Ormanlarımızın giderek tükendiği,onları korumamız ve her fırsatta ağaç dikmemiz gerektiği fikri çocuğa aşılanmalıdır.
  • Ülkemizin kanayan yaralarından bir tanesi ”Ekmek İsrafı”. Maalesef günde milyonlarca ekmek çöpe gidiyor. Ekmeği kullanacağımız kadar almamız eğer ekmek arttıysa bayat ekmeği çocukla birlikte değerlendirmeliyiz. Çocuğa ekmeği çöpe atmanın yanlış bir davranış olduğunu hissettirmeliyiz.
  • Tasarruflarımızı yaparken mümkün olduğunca çocuğun yanımızda olmasını sağlamalıyız. Çocuğun  en güzel öğrenme yöntemlerinden bir tanesi yaparak yaşayarak öğrenmedir. Yaparak yaşayarak öğrenme kalıcıdır. Çocukta kalıcı izler bırakır. Çocuk yaptığı şeyi kolay kolay unutmaz.
  • Bizler çocuğa rol model olacağız eğer çocuğun önünde müsriflik yaparsak çocuk da aynı hareketi yapacaktır. Bizde ne görürse onu uygulayacaktır.
  • Çocuğa birikim yapmayı öğretelim. Kumbarası olsun biriktirmeyi, gereksiz yere para harcamamayı öğrensin. Hatta bankada çocuğa kumbara hesabı açalım onu teşvik edelim.
  • Ağaç yaşken eğilir. Tasarruf eğitimini ne kadar erken yaşta verirsek meyvelerini o kadar erken ve çok alırız.

Ülkemizde ve dünyamızda her şey tükenmeye başlıyor. Elimizdekinin kıymetini bilip gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak için çocuklarımıza tasarruf alışkanlığını kazandıralım. Kazandırırken de yetişkin olarak tasarrufa gidelim ve fert olarak bütün insanlara örnek olalım.

Hakan SEVGİ

Anne Babaya Altın Değerinde Nasihatlar yazımızı okumanızı öneririz.

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalımıza Abone Olun

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?