Çocuklarda Yemek Yeme Alışkanlığında 10 Püf Nokta

Çocuklarda Yemek Yeme Alışkanlığında 10 Püf Nokta

Çocuklarda Yemek Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda yemek yeme alışkanlığını kazandırmak bazı aileler için eziyete dönüşebilmekte, aileyi ne yapacağını bilemez hale getirebilmektedir. Aile yemek yeme alışkanlığını kazandırabilmek için çeşitli yöntemler denemekte, başarısız sonuçlar alabilmektedir.

Yemek yeme konusu çocuğun hayatında önemli bir yere sahiptir. Başlangıçta önemsiz olarak görülebilmekte gerekli önlemler alınmadığında ciddi sıkıntılar oluşturabilmektedir.

Ne Yapmalıyım?

” Öncelikle aile kendi beslenmesine dikkat etmelidir. Yanlış yemek yeme davranışı, yanlış beslenme çocuğun yemek yeme alışkanlığını olumsuz etkileyebilecektir.”

“Çocuğa fırsat verilmelidir. Sağa sola yemek dökecek,sağı solu kirletecek diye korkmayın. Tertipli düzenli yemek yemesi için zorlamayın. Çocuğun ince motor kasları geliştikçe daha tertipli,düzenli ve dikkatli yemek yiyebilecektir.”

“Yemek yedirirken aceleci davranılmamalı, çocuğa verilecek lokmalar küçük olmalıdır. Çocuğa lokmaları güzel çiğnemesi gerektiği söylenmeli, en azından ağzına aldığı lokmanın ağzında biraz bekletilmesi gerektiği ifade edilmelidir.”

” Çocuğa sağlıklı olduğunu düşündüğünüz besinleri zorla yedirmeye çalışmayın. Besinin faydalarından bahsedin. İlk etapta küçük ve az porsiyonlarla başlayın. Çocuğu yemekten soğutmayın.”

“Yemek hazırlarken çocuğa mutfakta yapabileceği küçük görevler verin. Çocuğun aktif katılım sağladığı işte başarıya ulaşması yüksektir. Yardım ettiği için o yemeği yemek isteyecek ve olumlu bir alışkanlık kazanmış olacaktır.”

“Çocuğa yemeğini yersen sana şunu alırım ya da bak yemeğini yemezsen sana şunu almam gibi, rüşvet verme veya cezalandırma davranışlarına gidilmemelidir. Bu tür davranışlar alışkanlığı olumsuz etkileyebilir.”

” Çocuk kesinlikle abur cubur besinlerden uzak tutulmalıdır. Yemek yeme alışkanlığının önündeki en önemli engel maalesef abur cubur tüketiminin fazla olmasıdır.”

” Yemek yemeyen çocuğa kesinlikle şiddet,bağırma,hiddetlenme gibi tasvip etmediğimiz davranışlarda bulunulmamalıdır. Bu durum ters tepip çocuğun iştahını kesebilmektedir.”

“Evde anne,baba ve diğer büyükler yemek yeme davranışını kazandırırken tutarlı davranmalı. Farklı metotlardan kaçınılmalıdır. Herkes bu konuda çocuğa aynı şekilde davranmalıdır.”

“Çocuğa özel yemek pişirmekten kaçınılmalıdır. Herkes ne yiyorsa çocukta ondan yemeyi öğrenmelidir.”

Çocuklarda yemek yeme alışkanlığı…

Hakan SEVGİ

 

Çocuklarda Obezite ve Yapılması Gerekenler adlı yazı için tıklayın

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?