Çocukların okula tekrar uyum sağlaması için

Çocukların okula tekrar uyum sağlaması için

Çocukların okula tekrar uyum sağlaması için

Okulun açılmasına sayılı günler kala aileleri telaş sarmaya başladı. Disiplinin nispeten daha az olduğu yaz döneminde çocukların uyku düzeni bozuldu, kitap okuma saatleri azaldı. Televizyon,tablet, telefonla geçirilen süreler arttı. Dışarıda geçirilen süre arttı. Kısacası okuldan uzaklaşan çocukların düzeni bozuldu.Aileleri telaş sardı demiştim. Bilinçli anne babalar çocuklarının tekrardan bozulan düzenlerinin okul açılmadan eski haline gelmesi için arayışa girmiş durumdalar. Bu yazımız işte o anne babalar için. Okul açılmasına sayılı günler kala anne baba ne yapmalı? Çocuklarına neler yaptırmalı? Çocukların okula tekrar uyum sağlaması için…

Tutarlı davranın

Bu süreçte anne baba ve çocuğun yakın çevresi birlikte hareket etmeli. Söz ve davranışlar birbirinin zıttı değil, ortak dille söylenmeli ve uygulanmalıdır.

Net olun

Çocuğun eski disiplinli hayatına geri dönmesi için verdiğiniz mesajlar net olmalı. Verdiğiniz mesaj çocukta kafa karışıklığına değil hedefiniz neyse ona yönlendirmelidir.

Uyku saatlerini düzenleyin

En önemli noktalardan biri bozulan uyku düzenini eski haline getirebilmek. Bunun için gece geç vakitte yatmaya, sabah geç kalkmaya alışan çocuklar için kademeli olarak erken yatma, erken kalkma alışkanlığı bir an önce tekrar kazandırılmalıdır.

Teknolojiyle ilgiyi kesme

Okul dönemine nazaran  teknolojik cihazlarla daha fazla haşır neşir olan çocuklarınızı tv,telefon,tablet vb. aletlerden uzak tutmalı ya da kullanımı asgariye indirmelisiniz.

Okul alışverişi

Okuldan uzunca süre uzak kalan çocukları okula motive edebilmenin yollarından birisi de okul alışverişine birlikte çıkmaktır. Alışverişi birlikte yaptığınızda çocuk almış olduğunuz okul eşyalarını bir an önce kullanmak için gün sayacak ve bu durum okula tekrar uyum için olumlu bir adım olacaktır.

Okuma saatleri

Bozulan okuma saatleri okulun açılmasına az bir vakit kala tekrardan düzenlenmeli, olabildiğince okul vaktinde uygulanan okuma saatlerine yakın bir zaman dilimi seçilmeli ve öğrencinin yakın zamanda okula başlayacağı mesajı verilmelidir.

Çocukların okula tekrar uyum sağlaması için yukarıda saydıklarımızın tutarlı bir şekilde uygulanması olumlu sonuçlar verecektir.

Hakan SEVGİ- Eğitimci

Okul fobisi nedir, nasıl yenilir?

Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?