Çocukluk çağı göz muayeneleri önemli!

Çocukluk çağı göz muayeneleri önemli!

Çocukluk çağı göz muayeneleri önemli!

Çocukluk çağı göz muayeneleri…Çocuğun televizyonu yakından seyretmesi, tahtayı yeterince iyi görmemesi, okurken satır atlaması, kelimeleri elleriyle takip etmesi, tek gözü kapatıldığında huzursuz olması, gözlerde sulanma, ödev yaparken sıkılması göz probleminde erken tanı için önemli bulgulardır. Çocukluk çağı, önleyici ve koruyucu göz sağlığı muayenesinin en önemli dönemlerindendir.

Bu dönemdeki görme kayıpları uzun bir hayatın görme hissi olmadan yaşanmasına yol açabileceğinden kişi ve toplum açısından önemli maddi ve manevi kayıplara neden olabilir. Çocukluk çağı görme kayıplarının azaltılabilmesi konunun daha da önemini artırmaktadır.

En geç 5 yaşına kadar yapılmalı.

Epidemiyolojik araştırmalarla her yıl yaklaşık 2 bin ile 3 bin çocuğun ciddi görme kayıplarına yol açan bir hastalığa
yakalandığı bilmekteyiz. Amerika Pediatrik Oftalmoloji Birliği ile Amerika Oftalmotoloji Akademisi çocukta görme sisteminin sağlığı ve görme keskinliği muayenesinin en geç 5 yaşına kadar yapılmasını önermektedir.

Çocuğunuzun okuldaki başarısızlığı göz probleminden kaynaklanabilir!

Göz muayenelerini çocuk okula başlamadan önce gerçekleştirmek, görmeyle ilgili bir sorunun çocuğun okula
adaptasyonuna mani olmasını önlemek açısından önemlidir. Aynı şekilde okul başarısı düşük ve okula uyumsuz çocuk olarak düşündüğümüz çocuklarda görme problemi mutlaka akılda tutulmalıdır. Bu ve benzeri sebeplerle okul çağında muayenelerinin göz sağlığı yerinde olduğu düşünülen çocuklarda da en az 2 yılda bir yapılmalıdır. Okul öncesi görme bozukluklarının tedavi edilmemesi halinde çocukların okul uyumu öğrenme yetisinin ve kişiliğinin olumsuz yönde etkilenmesi söz konusudur.Çocukluk çağı göz muayeneleri…

Kaynak:Medicana 

Bebek ve çocuklarda ağrı sebepleri

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?