Dürüst Oduncu Masalı

Dürüst Oduncu Masalı

Dürüst Oduncu Masalı

Dürüst oduncu masalı…Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir ormanın kenarında küçük bir köy varmış. Bu köyde yaşayan insanlar geçimini odunları kesip satarak sağlarlarmış. Erkeklerin çoğu da oduncuymuş. Bu oduncuların bir tanesi çok dürüstmüş. Hiç yalan söylemez, harama bulaşmaz kazandığından fazlasında da gözü olmazmış.

Günlerden bir gün dürüst oduncu ormanda odun kesmeye gitmiş. Baltasını ormanda bir ağacın kenarına bırakmış. Başlamış kesebileceği bir odun aramaya. Kısa süre içerisinde de kesebileceği güzel bir ağaç bulmuş ve baltasını bıraktığı ağacın yanına gitmiş. Bir de ne görsün balta ortalıkta yok. Aramış taramış ama baltayı bulamamış bir türlü. Bu duruma çok üzülen oduncu ne yapacağını şaşırmış. Baltam olmadan nasıl odun kesebilirim diye karar kara düşünmeye başlamış.

Dürüst oduncu masalı

Oduncunun bu halini görüp çok üzülen orman cini, oduncunun tekrar odun kesebilmesi için ona altından bir balta göndermiş. Altından baltayı gören dürüst oduncu bu benim baltam değil demiş. Orman cini bu sefer de gümüşten bir balta göndermiş oduncu yine bu balta benim baltam değil demiş. Bu duruma çok şaşıran orman cini bu defa da oduncunun kaybolan baltasını oduncuya göndermiş. Kendi baltasını gören dürüst oduncu işte benim baltam bu demiş. Orman cinini oduncunun yaptığı bu davranış çok mutlu etmiş. Altın ve gümüşten yapılmış baltayı oduncuya hediye etmiş.

Aldığı hediyelere çok sevinen oduncu, neşe içerisinde köyünün yolunu tutmuş. Köyde karşılaştığı odunculara başından geçenleri anlatmış.

Altından ve gümüşten yapılan baltaları gören diğer oduncular vakit kaybetmeden ormanın yolunu tutmuşlar. Gerçekten baltalarını kaybetmiş gibi yaparak ağlamaya başlamışlar. Bu durumu gören orman cini her birine birer tane altından yapılmış balta göndermiş. Baltaları gören oduncular Evet bu benim baltam diyerek baltaları almışlar. Bu duruma oldukça sinirlenen orman cini bütün oduncuların baltalarını eski haline döndürmüş. Ve bununla da kalmayıp baltaların sapını çıkarıp her birinin oduncuların kafasına inmesini sağlamış.

Oduncular canlarını zor kurtarıp kaçmaya başlamışlar. Kendi kendilerine de bir daha aç gözlülük yapmayacaklarına dair söz vermişler.

İki İnatçı Keçi Masalı

Tarla Faresi ile Şehir Faresi Masalı

Çizmeli kedi masalı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?