Engel Olma Destek Ol

Engel Olma Destek Ol

Engel Olma Destek Ol

Engel olma destek ol. Ne kadar da şanslıyız. Elimizi ayağımızı kullanabiliyoruz,gözümüz görüyor,kulağımız duyuyor,konuşabiliyoruz,anlayabiliyoruz,anlaşabiliyoruz,okuyabiliyor,yazabiliyoruz.

Peki bu saydıklarımızı yapamayan insanları anlayabiliyor muyuz ?

Saydıklarımızın bir tanesini, birkaç tanesini hatta bir çoğunu yapamayanlar var biz onları özürlü diye biliyoruz. Özürlü diye etiketliyoruz. Acıyoruz, anlık üzüntüler yaşıyoruz. Sokakta gördüğümüz zaman yardım etmeye çalışıyoruz.

Doğumdan önce, doğum esnasında ya da doğumdan sonra oluşan hastalıklar, kazalar vb. sebeplerden ötürü insanlarımızın bir kısmı yeti kaybı yaşayabiliyor. Hayatına meydana çıkan yetersizliği ile devam etmek zorunda kalıyor. Ediyor da. Etmek zorunda.

Bir çok yetersizlik türü vardır.

Ailemizde,yakın çevremizde veya etrafımızda bu yetersizlik türlerini yaşayan insanlar illaki vardır. Yukarıda yazdığım gibi onlara acıyoruz. Ama onlar kendilerine acınmasını istemiyor. Anlaşılmak istiyor. Toplumda kabul görmek istiyor. Mümkün olduğunca yetersizliği olmayan insanlar gibi hayatlarını devam ettirmek istiyor. Yetersizlik türlerine göre değişmekle birlikte hepsinin yapabileceği iş imkanlarının kendilerine sağlanmasını istiyor. Devletimiz ve özel sektör belli oranlarda yetersizliği olan vatandaşlarımıza iş imkanı sağlıyor ama yeterli değil. İstihdamın artması bir çok yetersizliği olan insanımızın topluma kazandırılması öz güvenli insanlar olarak toplumda yerini alması demektir.

İmkanlar sağlandığında neler yapılabileceğini son Avrupa Ampute Futbol Şampiyonasında gördük. Ampute milli takımımız şampiyonayı birinci olarak bitirdi ve bize müthiş bir gurur yaşattı. Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonasında sporcumuz Ümit BURUNLULAR dünya şampiyonu oldu. Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkün bu sporcularımız bütün yetersizliği olanlara örnek oldu.

Hiçbirimiz şu anki durumumuza güvenmemeliyiz. Hepimiz potansiyel engelli adayıyız. Bunun için engeli olan insanlarımız anlayalım. Onlara saygı duyalım. Acımayalım. Onlar için üzülmeyelim bir şeyler yapalım.

Onlara Engel Değil Destek Olalım…

Umarız bu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engellilerin önündeki bütün engellerin kalktığı gün olur. Engellerin kalktığı günleri görebilmek dileğiyle.

Hakan SEVGİ

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?