Evde Ödev Yapmanın 3 Eğlenceli Yolu

Evde Ödev Yapmanın 3 Eğlenceli Yolu

Evde Ödev Yapmanın 3 Eğlenceli Yolu

1. Eğlenceli ve Yaratıcı Bir Alan Oluşturun

Kendimizden  veya mesleki hayatımızdan biliriz, sıkıcı ya da rahatsız edici bir alanda çalışmak çalışma motivasyonunu olumsuz etkileyip ilerlemeyi  zorlaştırabilir. Çocuklar için de bu durum çok farklı değil. Bu yüzden doğru yöntemle başlanmalıdır. Çocuğun çalışması için rahat, yaratıcı bir alan oluşturulmalıdır. Dikkatinin dağılabileceği, evin sık kullanılan bölgelerinden kaçınılmalı ve televizyonlar, gereksiz teknolojik aletler ortamdan uzak tutulmalıdır. Çocuğun bu mekanı sevmesi ve bu ortamda kendini rahat hissetmesi çok önemlidir. Bu nedenle onun da görüşü alınarak ortamda sevdiği  bazı renk, ona ilham veren hoş görüntüler gibi akademik açıdan çocuğu olumlu etkileyecek temel parçalar eklenmelidir. Çocuk bu alanı, sadece öğrenme ve okulla ilgili çalışma yapılabilen yer olarak kabul edecektir.

2. Ödüllerin İlerleme Durumunu Takip Edin

Bir ödül sistemi kurun. Çocuğunuzun için bazı hedefler koyun. Zamanında tamamlanan her ödev için bir yıldız ya da bilet, etiket tarzı şeyler verin ve ödev yaptığı alanda bir grafik oluşturup kazandığı yıldız,etiket, sticker vb. grafiğin üzerine yerleştirin. Grafik dolduğunda, çocuğa eğlenceli bir film izlemek, dondurma almak, yeni bir kıyafet satın almak veya yeni bir oyun almak gibi bir ödüller verilebilir. Bu ödül sisteminde dikkat edilmesi gereken nokta, çocuk sadece ödül için değil de öğrenmesi gerektiği için verilen görevleri yerine getirmesi gerektiğini kavramalıdır.

3. Öğrencinin Yanında Çalışın

Çocuk ödev yaparken aile televizyon izlerse, telefonla uğraşır veya buna benzer işlerle uğraşırsa çocuk kendisi hariç aile fertlerinin çok eğlendiğini düşünecek ve  ödev yapmak  çocuğa zor gelebilecektir. Çocuğunuzun yalnız çalışmasına sessiz kalmak  yerine ona katılın ve kendinizle alakalı işleri çocuğu rahatsız etmeden yapmaya devam edin. Çocuğunuzun tek başına  çalışan tek kişi olmadığını ona hissettirin. Çocuğun yanında olmanız onun sorabileceği sorulara anında cevap verebilmenizi de sağlayacaktır. Çocuk sizi yanında gördüğünde daha bir şevkle çalışacak ödev yapma onun için eğlenceye dönüşecektir.

Hakan SEVGİ

Çocuğum Ödev Yapmak İstemiyor yazısı için tıkla

Facebook Sayfamızı Beğenin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?