Hala Umudumuz Var

Hala Umudumuz Var

Hala Umudumuz Var

Çocuk yetiştirmek dünyanın en zor işi olsa gerek;hele ki bu devirde.Çocuk yetiştirmek bu kadar zorsa sağlam çocuk yetiştirmeyi siz düşünün.Toplumumuz giderek bozulmakta. İnsanlar arası iletişim gün geçtikçe zayıflamakta.Teknolojinin zehirli ağına toplum olarak takıldık. Ve gün geçtikçe zehirlenmekteyiz. Biz zehirlenirken çocuklarımız da bu durumdan nasibini almaktalar.Ama hiçbir şey için geç değil. Hala umudumuz var. Çocuklarımız…

Çocuklarımız En Büyük Umudumuz

Çocuklarımız bizim en büyük umudumuz. Çocuklar tertemiz doğarlar. Biz onları kirletmezsek ya da kirlenmesine sebebiyet verecek ortamlarda yetiştirmezsek, yavrularımız için temelleri sağlam atarsak, hala umudumuz var.

Bebeklikten itibaren çocuğumuzun bir birey olduğunu, geleceğin anne ve babası olacağını düşünerek hal ve hareketlerimizi ona göre düzenlersek bilinçli çocuk eğitiminin ehemmiyetini erkenden kabul edersek hala umudumuz var.

Eğitimin evde başladığını, eğitimin temel taşlarının ev ortamında atıldığını fark edersek hala umudumuz var.

Eğitimde rol model olmanın olumlu ve olumsuz etkilerini kabul edip, çocuğun anne, baba ve çevredekilerden ne denli etkilendiğinin farkına varabiliyorsak, hala umudumuz var.

Eğitim asli görev sadece annenin veya sadece babanın ya da okulun,öğretmenin değil bu işin bir ekip işi olduğunu kavradığımızda hala umudumuz var.

Eğitimin cezayla ya da ödülle değil; ilgi,şefkat ve merhametle verildiğini anladığımız ve uyguladığımız andan itibaren hala umudumuz var.

Eğitimde en önemli unsurun ahlak eğitiminden geçtiğini kabul ettiğimiz anda hala umudumuz var.

Çocuğa pahalı oyuncaklar almaktan ziyade yavrumuzla yarım saat daha fazla ilgilendiğimiz anda hala umudumuz var.

Çocuklarımızı başka çocuklarla kıyaslamadığımızda, küçük düşürmediğimizde hala umudumuz var.

Çocuklarımıza güvendiğimizde, onun da bir insan olduğunu zaman zaman hata yapabileceğini kabul ettiğimizde hala umudumuz var.

Kısacası çocuklarımızı bilinçli eğitmek için çaba sarf edersek, ona önce doğruluğu, dürüstlüğü, sevgiyi, saygıyı; yani ahlaklı olmayı öğretirsek hala umudumuz var hem de hiç olmadığı kadar…

Hakan SEVGİ-Eğitimci

Kardeşler Arasında Kaç Yaş Olmalı?

Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayın

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?