Hangi Ayda Hangi Ek Gıda?

Hangi Ayda Hangi Ek Gıda?

Hangi Ayda Hangi Ek Gıda?

Annelerin, özellikle ilk defa anne olanların ortak sorunudur, hangi ayda hangi ek gıda bebeğe besin olarak verilmelidir. Uzmanlar ek gıdaya altıncı aydan itibaren geçilmesini tavsiye etmektedir. Ek gıdaya hangi besinlerden başlanılmalıdır? Öncelikle iki yaşına kadar anne sütü kesinlikle tavsiye edilir. Anne sütü ile birlikte, anne sütü yoksa devam sütleriyle birlikte ek gıdalar tercih edilmelidir. Peki hangi ayda hangi ek gıda verilir. Bu gıdaları tablo şeklinde paylaşacağız.

hangi ayda hangi ek gıda

 

İki yaşına kadar anne sütü, hiç olmazsa ilk altı ay kesinlikle anne sütü önerilmektedir.

6. aydan itibaren meyve püreleri, ev yapımı yoğurt,sebze püreleri yumurta sarısının çeyreği  (4 gün sonra tam yumurta sarısı) ve muhallebi.

7. aydan itibaren kıyma ve et başlangıcı. Bu ürünler daha iyi demir emilimi için kalsiyum ürünleri ile birlikte verilmemelidir. Sebze çorbaları,köfte.

8. aydan itibaren balığa geçilebilir. Deniz ürünleri ilk tercihtir. Kuru baklagillere geçiş yapılabilir.(Fasulye, nohut ezmesi)

9. aydan itibaren aile sofrasına hazırlık. Aile sofrasından abartmamak kaydıyla tadımlara başlanabilir. 10. ve 11. aylar benzerlik gösterir.

12. aydan sonra bal, yumurta akı ve inek sütüne geçilebilir.

 

Hakan SEVGİ

 

Çocuklarda Yemek Yeme Alışkanlığında 10 Püf Nokta

Youtube Kanalına Abone Olun

Facebook Sayfamızı Beğenin

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?