İstop Oyunu Nasıl Oynanır?

İstop Oyunu Nasıl Oynanır?

İstop Oyunu Nasıl Oynanır?

Özellikle ilkokul çocuklarının beden eğitimi ve oyun derslerinde oynayabileceği oldukça keyifli bir oyun olan istop oyununu anlatacağız. İstop oyunu nasıl oynanır?

Uygun Olduğu Yaş: 5 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.

Kaç Kişi ile Oynanır: En az dört öğrenci ile oynanır. Kişi sayısı arttıkça oyun daha keyifli bir hal alır.

Oynamak için Materyal Gerekir Mi?: Oyun oynarken bir adet topa ihtiyaç vardır.

Nasıl Oynanır: Bütün oyuncular çember olacak şekilde dizilirler. Çocuklardan birisi ebe seçilir. Topu alıp çemberin ortasına geçer. Ebe olan çocuk topu havaya atarken arkadaşlarından birisinin ismini söyler.Eğer ismi söylenen çocuk top yere düşmeden tutarsa o çocuk ebe olur. Yine topu bir arkadaşının ismini söyleyerek havaya atar. İsmini söylediği kişi top yere düşmeden tutamazsa, topu tuttuğu ilk anda istop demesi gerekir. Ebe istop dediğinde bütün çocuklar hareketsiz kalırlar. Ebe o anda bir renk söyler ”örneğin, kırmızı” çocuklar söylenen renkte bir nesneyi tutarlar ya da dokunurlar. Rengi bulan çocuklar tuttuğum elinde kalsın derler. Söylenen renkte bir nesne tutamayan çocuklar ebe tarafından vurulabilir.  Vurulan ilk çocuk ebe olur ve oyun bu şekilde devam eder. Eğer ebe hiç kimseyi vuramazsa tekrar ebe olarak oyuna devam eder.

Çocuğa Neler Kazandırır: Çocuğun dikkatini ve çabuk hareket etme yeteneğini geliştirir. Fiziksel gelişim açısından oldukça etkili bir oyundur.

En güzel eğitsel oyunlar

Sınıf İçi Sınıf Dışı 100 Eğitsel Oyun

Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayın

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?