Otizmli Çocuklara Sosyal Beceri Etkinlikleri

Otizmli Çocuklara Sosyal Beceri Etkinlikleri

Otizmli Çocuklara Sosyal Beceri Etkinlikleri

Otizmli çocuklar, günlük işlerini yapabilmeleri için gerekli becerileri kazanmada , akranları ve aile üyeleri ile etkileşimde bulunmada,  toplumsal hayatta bir çok zorlukla karşı karşıyadırlar. Otizmli çocuklar için bir çok terapi ve müdahale mevcuttur. Otizmli çocuklara sosyal beceri etkinlikleri, çocukla bağ kurmanıza ve  çocuğun kendine olan güvenin yerine gelmesine yardımcı olabilir. Peki otizmli çocuklara sosyal beceri etkinlikleri nelerdir?

Görsel İşaret Kartları

Görsel işaret kartları otizmli bir çocuğa akranlarıyla ve ailesiyle iletişim kurarken uygun davranış ve tercihlerde bulunmasını önerir. Dergilerdeki resimleri kesip, fotoğraf kullanarak veya kendi basit çizimlerinizi yaparak çocuğunuz için ipucu kartları yapabilirsiniz. Görsel işaret kartları, otizmi olan bir çocuğun aparatifini nasıl açıp yiyeceğini, sabahları okula nasıl hazırlanacağını veya okul gününün sonunda sırt çantasını nasıl yerine koyacağını hatırlayabilmesine yardımcı olabilir. İsterseniz  tuvalet ve lavaboyu kullanma adımlarını hatırlamak için de ipucu kartlarını kullanabilirsiniz. Çocuğun duyguları tanımasına yardımcı olmak için yüz ifadelerini gösteren işaret kartları da hazırlayabilirsiniz.

Senaryo

Otistik bir çocuk için bazı gündelik olaylar korkutucu veya çocuk için yapılması zor durumlar içerebilir. Çocuğun yaşayabileceği muhtemel olayları senaryolaştırmak, olayı kısaca özetlemek çocuğun hiç yapmadığı davranıştan korkmasına ya da endişelenmesine engel olacaktır. Örneğin, çocuğunuzun diş hekimine ilk ziyareti için süreci özetleyen basit bir senaryo hazırlayabilirsiniz. Senaryoyu önceden hazırlayın ve randevu sırasında senaryoyu gösterin, böylece çocuk ne olacağını hatırlayacak endişesi en aza inecektir. Okulla ilgili bir senaryo da hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuz alay ile ilgili bir sorun yaşıyorsa, kendisi için bir senaryo yazın ve muhtemel tepkileri ve eylemleri rol oynaması için teşvik edin. Çocuk alay edildiğinde ne gibi tepkiler vereceğini anlamış olacak ve tepkilere karşı göstermesi gereken davranışı öğrenmiş olacaktır.

Sosyal Oyunlar

Oyunlar, otizme sahip çocuğunuz için öğrenmeyi öğrenmek için eğlenceli bir yoldur. Saklanma ve arama gibi basit bir oyun bile bir çocuğun saklananı bulma konusunu öğrenmesine yardımcı olabilir. Otizmli çocuklar bazen oyunla meşgul olmakta güçlük çekebilir, dikkatini çekmek için çok çalışmanız gerekebilir. Çocuğunuza ilk önce saklanmak için şans verin ve sonra oyunla ilgilenmeye başladığında ona sizi bulma şansını verin. Bu şekilde size basit gelebilen ama çocuk için başarması zor, başarabildiğinde mutlu olmasını sağlayabilecek, sosyalleşmesine faydalı olan oyunlar türetebilirsiniz.

Video Modelleme

Video modelleme, etkili bir sosyal beceri etkinliği olabilir. Otizmli çocuk, ekranda uygun davranışları gözlemlemekte ve tekrarlama yoluyla, bu davranışları gerçek hayatta modellemeyi öğrenmektedir. Kısa videolarınızı bir kamera ile çekip  hatta sahneler için aile üyeleri de kullanarak bir video oluşturabilirsiniz. Çocuğunuz için videoyu tekrar tekrar  oynattığınızda, sosyal etkileşim sahnelerini defalarca inceleyebilir ve oradaki hareketleri taklit yoluyla tekrar edip olumlu davranışları kazanabilir. Çocuğunuz için bir video yapıyorsanız, hedeflemeye çalıştığınız davranış hakkında video çekin. Senaryosunu kendiniz de yazabilirsiniz ya da bir uzmandan fikir alıp kısa bir video oluşturabilirisiniz.

Sosyal Beceri Etkinliklerinin Faydaları

Sosyal beceri etkinlikleri, ebeveynleri, okullardaki öğretmenlerini varsa çocuğun bakıcısını çocukla eğlenceli ve yapılandırılmış bir ortamda etkileşime sokma fırsatı tanımaktadır. Sosyal beceri eğitimi, otizmi olan bir çocuğa kendisini daha fazla güvende hissetmesine ve benlik saygısı hissini daha fazla artırmasına konusunda yardımcı olacaktır. Çocuğun toplumda daha fazla yer almasına, toplumsallaşmasına ve bizim için basit görülebilen ama otistik çocuk için zor olan günlük hayat becerilerini kazanmasını sağlayacaktır.

Otizmin Belirtileri Nelerdir?

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?