Piknik adlı serbest okuma metni

Piknik adlı serbest okuma metni

                                                                            Piknik

Piknik adlı serbest okuma metni…Pdf Dosyası yazının altında mevcuttur.

Ailece televizyonda yarışma programı izlerken babamın telefonu çalmaya başladı. Arayan Ankara’da yaşayan amcamdı. Babam bizi rahatsız etmemek için yan odaya geçti. Yanımıza döndüğünde gülümsüyor fakat nedenini söylemiyordu. Babam bize meyve hazırlamak için mutfağa giden anneme seslenerek:

-Ayşe Sultan, yarın ailece pikniğe gitmeye ne dersin?

Annem elindeki meyve dolu tabağıyla yanımıza gelince:

-Bey, bey sana hatırlatmak zorundayım. Biz demokratik bir aileyiz ve biz ailemizde kararları demokratik bir şekilde alıyoruz. Çocuklar piknik konusunda siz ne düşüyorsunuz?

Hep bir ağızdan:

-Tabi ki evet. Aslan baba, sen çok yaşa!

Annem:

Demek, ’’Aslan baba sen çok yaşa!’’ ha. Küstüm size!

Hep birlikte annemi kucaklayıp, yanaklarından öpüp gönlünü aldık. Annem bize:

-Benden öyle kolay kurtulamazsınız. Ufaklıklar hariç diğerleri mutfağa. Marş marş! Bana piknik hazırlığında yardım edeceksiniz. Önde babam arkasında ablam, arkalarında da Ayşe Sultan mutfağın yolunu tuttular. Ağabeyimle ben kitap okuma cezası aldık. Hayatta bundan daha güzel başka bir ceza olabilir mi?

Annem, ablam ve babam dört koldan piknik hazırlığına giriştiler. Annem meşhur nişastalı kekiyle, su böreğini hazırlarken ablam tek bildiği yemek olan kısırı yapıyordu. Annemin gözü hep ablamdaydı. Son yaptığı kısır tuz deryası olmuştu. Annem gün arkadaşlarına benim kızım şöyle maharetli böyle maharetli derken mahcup olmuştu. Bu arada babamın mutfakta ne yaptığını mı merak ediyorsunuz? Aman kimseler duymasın. Özellikle de babaannem, ‘’Ben mühendis oğlumu bugünler için mi büyüttüm?’’ diye hayıflanır dururdu. Babam bir dolma sarar. Hem de kalem gibi. Ama o dolmaları babamın sardığını bir biz biliriz. Övgüleri annem alır. Bir seferinde annemin hatırını kıramadığı arkadaşının oğlunun nişanı için koca bir tencere dolmayı saran babam işe gittiğinde masa başında uyuya kalmış. Soranlara da bir şey diyememiş babacığım. Babam o günden sonra ilk defa dolma sarıyor.

Sabah olunca

ağabeyimle birlikte yiyecekleri ve piknik malzemelerini arabaya taşıdık. Özellikle dolma tenceresini ben dikkatli bir şekilde arabaya taşıdım. Canım dolmaların başına bir şey gelmesini sanırım kimse istemez. Altı ay sonra ilk defa babamın dolması yiyecektik. Neyse lafı fazla uzatmaya gerek yok yarım saat, bilemedim kırk beş dakika sonra piknik yerine ulaştık. Yolculuk boyunca herkes emniyet kemerini taktı. Bunu trafik cezasından kurtulmak için değil, can güvenliğimizi teminat altına almak için yaptık. Yok, böyle bir yer. Sanki cennetten bir bahçe. Mis gibi kekik kokuyor. Piknik yapmak için durduğumuz yerde dalları nerdeyse bulutlara değen bir meşe ağacı vardı. Meşe ağacının üstündeki sincaplar şaşkın halde bize bakıyorlardı. Gözden kaybolan babam çizgili pijamalarıyla ortaya çıkınca hepimizi bir gülme aldı. Ablam babamla, ben de ağabeyimle takım olup çift kale maç yaptık. Meşe ağacına kurduğumuz salıncakta özgürce sallandık. Ağabeyim yuvasından düşen yavru bir serçeyi meşe ağacına tırmanarak yuvasına koydu. Kurt gibi acıktım diyecektim ki annem:

-Babanızın meşhur dolmalarını sevmeyen var mı?, diye seslendi.

Koşarak yere serili sofranın başına oturduk. Bir tencere dolma ne zaman bitti anlamadık. Yeme işi bitince güzelce etrafı topladık. Babam yine gözden kaybolmuştu ki elinde bir meşe fidanı ile çıka geldi. Dün akşam amcam babamdan bir ricada bulunmuş. Yeni doğan kuzenim Öykü için bir fidan dikmesini rica etmiş. Malum oralarda müsait yer bulma sorunu var. Hep birlikte meşe fidanını dikip, onunla (öz çekim) selfi çekindik. Babam bu fotoğrafı amcama gönderdi. Babam az ilerideki boyları birbirinden farklı uzunlukta olan üç meşe ağacını göstererek:

-Öykü de sizin yaşınıza geldiğinde onun fidanı da sizlerinki gibi gelişip doğayı güzelleştirecek, dedi. Ailece güzel bir hafta sonu geçirdik. İyi ki doğdun Öykü.

Piknik adlı serbest okuma metni PDF DOSYASI İÇİN TIKLAYIN

Yazarı:Yusuf Ziya Varol

İki İnatçı Keçi Masalı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?