Sınıf İçinde Oynanacak 7 Eğitsel Oyun

Sınıf İçinde Oynanacak 7 Eğitsel Oyun

Sınıf İçinde Oynanacak 7 Eğitsel Oyun

Çocuk eğitiminin en önemli parçalarından birisidir, oyun. Sizler için eğitsel oyun ları derledik.

Teyzem Paris’ten Geldi Oyunu Nasıl Oynanır?

Uygun Olduğu Yaş: 5 yaş ve üzeri için uygundur.

Kaç Kişi İle Oynanır: Kişi sınırlaması yoktur. Kalabalık sınıflarda oynanması biraz daha güçtür.

Oynamak İçin Materyal Gerekir Mi: Oynamak için materyal gerekmez.

Nasıl Oynanır?

Oyunda, öğretmen çocuklara dönüp:
-Teyzem Paris’ten geldi, diye seslenir.
Çocuklar hep birlikte öğretmene:
-Ne getirdi? diye sorarlar. Öğretmen de çocuklara çeşit çeşit küçük madde isimleri söyler. Örneğin:
-Ayna getirdi, dediği zaman çocuklar  ellerinde ayna varmış gibi aynaya bakma taklidi yapar. Sonra  öğretmen tekrar seslenir:
-Teyzem Paris’ten geldi, diye. Çocuklar da:
-Ne getirdi? Diye sorar bu kez farklı bir nesne örneğin çikolata, şapka  gibi cevaplar verilir ve çocuklar ellerinde bu nesneler varmış gibi taklit yaparlar. Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu çocukların önceki nesnenin taklidini devam ettiriyor olmasıdır. Kısacası aynı zamanda sırasıyla taklitler çoğaltılarak 4-5 araç taklidinin çocuk tarafından yapılmasıdır. Örneğin çikolata, şapka, ayna, çamaşır makinesi (ayakta kalça çevirerek), bisiklet (ayakta pedal çevirerek) nesneleriyle aynı anda tümünü yansıtan hareketler yapılabilir. Bu araçların türü ve sayısı arttırılabilir.

Çocuğa Neler Kazandırır: Çocuğun aynı anda farklı hareket becerileri uygulamasını sağlar. Taklit becerilerini geliştirir. Eğitsel oyun

Kim Saklandı Oyunu Nasıl Oynanır?

Uygun Olduğu Yaş: 5 yaş ve üzeri için uygundur.

Kaç Kişi İle Oynanır: 10 ve üzeri kişi ile oynanması idealdir. Sınıfın kalabalık olması oyunun zorluk derecesini arttırıp oyunu daha zevkli hale getirir.

Oynamak İçin Materyal Gerekir Mi: Oynamak için materyal gerekmez.

Nasıl Oynanır?

Öğrencilerin hepsi  yerlerinde oturur. Bir tane öğrenci sayışma yapılarak ebe seçilir ve sınıf tahtasının önüne çıkarılır. Diğer öğrencilere arkası dönüktür ve gözlerinin kapanması sağlanır. Öğretmen tarafından seçilen başka bir çocukta sınıf içinde bir yere saklanır veya sınıftan dışarı çıkması sağlanır. Diğer çocuklar da yerlerini değiştirerek karışık bir şekilde otururlar. Ardından ebe olan öğrenciye  “Kim saklandı ?” diye sorulur. Ebe olan  çocuk arkasını döner ve  kimin dışarıya çıktığını veya saklandığını bulmaya çalışır. Eğer bulursa, ebe diğer çocuklara alkışlattırılır ve yerine geçer ebe değiştirilir. Bulamazsa ebe yine değiştirilir bu şekilde oyun devam eder.

Çocuğa Neler Kazandırır: Çocuğun hafıza ve dikkat yeteneğini geliştirir.

Rengi Nedir Oyunu Nasıl Oynanır?

Uygun Olduğu Yaş:  5  yaş ve üzeri için uygundur.

Kaç Kişi İle Oynanır: 2 ve daha fazla çocuk ile oynanır.

Oynamak İçin Materyal Gerekir mi: Oynamak için materyal gerekmez.

Nasıl Oynanır?

Çocukların bu oyunu oynayabilmeleri için renkleri öğrenmiş olması gerekir. Çocuklar küme halini alır. Öğretmen çocuklara üzerilerindeki kıyafetlerin,duvarın,çantaların, çocukların araç-gereçlerinin,oyuncakların vb. renklerini sorar. Çocuklardan söylemesini ister. Bunların arasından, özellikle 3-4 tanesinin  rengine dikkat çeker. Ardından sayışma ile bir ebe seçilir. Ebe yumulur. Öğretmen ebe seçilen öğrenciye, “Ahmet’in pantolonun rengi nedir?” diye sorar. Eğer ebe soruyu doğru bilirse ebelikten kurtulur ve arkadaşları tarafından alkışlanır. Kıyafetinin rengi bilinen çocuk ebe olur. Ebelik bilinceye kadar devam eder. “Rengi nedir ?” sorusunu, öğretmenin yerine başka bir  çocuk da sorabilir. Ebe değiştikçe, rengi nedir sorusunu soran çocuk da değişebilir.

Çocuğa Neler Kazandırır: Renklerin pekişmesi sağlar. Çocuklarda dikkat ve hafızanın gelişmesini sağlayan bir oyundur. Eğitsel oyun

Sesli Harf Değiştirme Oyunu Nasıl Oynanır?

Uygun Olduğu Yaş: 8 yaş ve üstü yaş için uygundur.

Kaç Kişi ile Oynanır? : 2 kişi ve üzeri çocuk ile oynanabilir.

Oynamak İçin Materyal Gerekir Mi? : Oyunda materyale gerek yoktur.

Oyun Nasıl Oynanır ? 

Oyunumuz gündelik hayatta kullandığımız kelimelerin içindeki sesli harflerin, seçilen farklı bir sesli harfle değiştirilerek söylenmeye çalışılmasıyla oynanır. Örneğin çocuklardan birinden meyve isimlerini  sadece ‘a’ sesli harfini kullanarak söylemesi istenir. Kelimenin istenilen şekilde söylenip söylenmediği kontrol edilir. Yani çocuğun Portakal kelimesini Partakal, Kiraz kelimesini Karaz, Kivi yi Kava gibi söylemesi gerekir. Bu oyun aylar,sebzeler,haftanın günleri veya farklı kelime grupları kullanılarak geliştirilebilir.

Çocuğa Neler Kazandırır: 

Çocuğun hızlı ve farklı düşünme becerileri gelişir.

Bom-Fiz Oyunu Nedir,Nasıl Oynanır?

Uygun Olduğu Yaş: 9 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üstü çocuk ile oynanır.

Oynamak için Materyal Gerekir Mi?: Oyunda materyale gerek yoktur.

Nasıl Oynanır:

Çocuklar halka şeklini alırlar. Çocuklardan birisi “1” diyerek saymaya başlar, yanındaki çocuk “2”, onun yanındaki çocuk “3” diye saymaya devam eder. 5’e sayısına ulaşan çocuk “BOM” der. Oyun kuralında  5 ve 10’un katlarına gelindiğinde BOM denir. 6 sayısından sonra ise 7 sayısına gelindiğinde FİZ” denir. Oyun kural gereği 7, 14, 21, 28 gibi 7 ve  katlarında FİZ denir. Örnek olarak  1-2-3-4-BOM-6-FİZ-8-9-BOM,11, 12, 13, FİZ diye devam eder. Oyun oynanırken dikkat edilmesi gereken çok  önemli bir nokta vardır.  5 ve 7 rakamının ortak katları olan sayılarda ( 35, 70, 105 gibi) “BOM-FİZ” denilmesi gerekmektedir. “BOM”, “FİZ” veya “BOM-FİZ” denilmesi gerekirken bunların  yerine sayısının kendisini söyleyen çocuk yanar ve oyun dışı kalır. Oyuna 1 sayısından başlanarak 100 e kadar devam edilebilir. İstenildiği takdirde daha büyük sayılara kadar devam edilebilir.

Çocuğa Neler Kazandırır: Çocuğun dikkatini ve çabuk işlem yapabilme yeteneğini geliştirir. Eğitsel oyun

 

Uçtu Uçtu Kuş Uçtu Oyunu

Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.

Kaç Kişi ile Oynanır: 5 ve daha fazla kişi ile oynanabilir.

Oynarken Materyal Gerekir Mi?: Materyale gerek yoktur.

Uçtu Uçtu Kuş Uçtu Oyunu Nasıl Oynanır?

Bu oyun evde, sınıfta,bahçede,parkta oynanabilen bir oyundur. Oyuncular halka şeklini alırlar. Bir masa veya dışarıda oynanıyorsa bir objenin  çevresinde otururlar. Oyunda ebe seçilir ve ebe tüm çocukların  karşısında yer alır. Ebe, “Uçtu uçtu kuş uçtu!” der ve parmağını havaya kaldırır. Ebe uçabilen bir varlık söylediği için tüm çocukların parmağını havaya kaldırması gerekmektedir. Ebe, bu kez de uçamayan bir şeyin adını, örneğin tavuğun adını söyleyip, “Uçtu uçtu tavuk uçtu!” der ve  parmağını havaya doğru kaldırır. Fakat tavuk uçmadığı için diğer çocukların parmağını kaldırmaması gerekmektedir. Oyunda yanılıp da parmağını havaya kaldıran çocuk oyun dışı kalır. Bu şekilde farklı varlık adlarıyla oyun devam eder.

Çocuğa Neler Kazandırır: Çocuğun dikkat becerisini gelişmesinde büyük faydası vardır.

Haydi Benim Gibi Yürü Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Hangi Yaş aralığı İçin Uygundur: 4 yaş ve üzeri yaşlar için uygundur.

Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri kişi ile oynanabilir.

Oynamak İçin Materyal Gerekli Mi: Materyal gerekmez

Nasıl Oynanır?

Her bir çocuktan bir taklit yürüyüşü yapması istenir. Yürüyüşü yapan çocuğun bu yürüyüşü başarılı bir şekilde yaptığında diğer arkadaşları tarafından  alkışlatılması sağlanır. Çocuklardan aşağıdaki yürüyüşleri taklit etmesi istenebilir. Oyun içerisinde isteğinize göre bir çok yeni taklit eklenebilir.

Yaşlı Adam Yürüyüşü: Sırt kambur hale getirilir, baş öne doğru bükülür, çocuğun elinde baston varmış gibi yavaş yavaş yürümesi sağlanır.

Dalgın İnsan Yürüyüşü: Öne doğru çapraz bir şekilde adım atılarak dengesiz yürünür.

Cüce yürüyüşü: Dizler tam bükülür, kafa omuzların arasına gömülür, kollar aşağıya sarkıtılır. Bu şekilde yürünür.

Robot Gibi Yürüme: Vücut gergin bir halde, dizler ve kolları bükmeden yürünür. Kollar öne ve geriye doğru sopa gibi sallanır.

Dev Adam Yürüyüşü: Kollar yukarı doğru kaldırılır. Ayak uçları üzerinde yüksebilindiği kadar yükselerek yürünür.

Ördek Yürüyüşü…vb.

Çocuğa Ne Gibi Kazanımları Vardır: Gözlem yeteneğini geliştirir. El göz koordinasyonu sağlar. Bedeni daha iyi ve etkili kullanma becerilerinin gelişmesinde etkili olan bir oyundur. Eğitsel oyun

Hakan SEVGİ

Çocuklar İçin Kısa Tekerlemeler yazısı için tıklayın.

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?