Tilki ile kirpi masalı

Tilki ile kirpi masalı

Tilki ile Kirpi Masalı

Tilki ile kirpi masalı…Evvel zaman içinde, bir tilki avını avlayıp, karnı tok, sırtı pek bir şekilde, keyifle  ormanda yürüyormuş. Yürürken yolda bir kirpiye rast gelmiş. Tilki daha önce hiç kirpi görmediğinden, merakla kirpiye sormuş;

– “Sen de kimsin? Sırtında bu dikenleri niye taşıyorsun?

Kirpi;

“Ben bir kirpiyim. Pekala, sen kimsin bakalım? Demiş

Tilki;

“Ben de tilkiyim. Sen ne arıyorsun ki burada?”

Kirpi;

“Karnım çok aç, yemek yemem lazım. Yemek arıyorum. Ya sen ne arıyorsun burada?”

Tilki keyifle:

“Benim karnım tok, sırtım pek ama yalnızlıktan çok sıkıldım. O yüzden biraz gezmeye çıktım. Bak adlarımız da birbirine benziyor. Haydi gel senle arkadaş olalım. Beraber avlanırız hem de çok eğleniriz, demiş.

Kirpi;

“Tamam, arkadaş olalım olmasına da önce birbirimizi tanıyalım.”

Tilki;

“Benim çok düşmanım var, kurnaz da bir hayvanım. Üstün bilgimle herkesi alt ederim, demiş.”

Kirpi;

“Öyle mi? Benim tek bildiğim şey kendimi tehlikelere karşı korumaktır. Seninle arkadaş olmamız çok zor, demiş.”

Tilki:

Haklısın, senin bir tek bilgin var, bense bilge biriyim. Senin şu bilgini öğrenelim bakalım; bir tek bilgiyle bu dünyada nasıl yaşıyorsun?” demiş.

Kirpi;

“Peki, ayağını uzat da öpeyim.” der.

Tilki ayağını uzatır uzatmaz kirpi, tilkinin ayağını ısırarak hemen içine toplanır. Tilki de tek ayağının üzerinde kalır ama hiç bir şey yapamaz. Kirpiyi ısırmaya kalkıştığında ise dikenleri ağzına batar.

Tilki:

“Senin bir tane bilgin benim bütün bilgilerimi alt etti.” der.

Bu şekilde kirpi ve tilki iyi birer arkadaş olurlar. Sürekli beraber gezerek, birlikte avlanırlar.

Günlerden bir gün

Karınları çok acıkan iki arkadaş bir çiftçinin kümesine girer. Tavuklar ve horozla dolu bu kümeste bir kapan vardır. Kapanı fark edemeyen kirpi, kapana kendini kaptırır. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın yaparsa kapandan kurtulamaz, tilkiye;

“Tilki kardeş! Tilki kardeş! kapana kapıldım, gel beni kurtar.” dese de tilki, hiç oralı olmaz. Kümese girerek tavukları bir güzel yemeye başlar. Tilkiye kırılan kirpi, tilkiden intikam almak için aklına bir fikir gelir. Tilkiye:

“Tilki kardeş, seninle o kadar dostluk yaptık, gel bak senle bu şekilde  ayrılmayalım. Elini ayağını öpeyim, kurtar beni buradan. Öleceksem de seninle dost olarak öleyim.” der.

Kirpinin sözlerini işiten tilki, böbürlenerek kirpinin yanına yaklaşır. Ayağını uzatır. Kirpi hınçla tilkinin ayağını ısırır. Tilki ne yaparsa yapsın ayağını kurtaramaz. Sabaha kadar bu vaziyette kalırlar.

Sabah olunca çiftçi uyanıp tavukları dışarı çıkartmak için kümese gelir ve tilkiyi görür. Çabucak evden tüfeğini alıp gelir tilkiyi vurur. Tilkinin kuyruğundan çekip dışarı atmaya çalışırken tilkinin ayağından ısıran bir kirpi fark eder. Hemen kirpiyi kapandan çıkarır:

“Senin sayende  tavuklarım kurtuldu, üstüne bir de kürk sahibi oldum. Ben de seni özgür bırakıyorum.” der. Böylece kirpi özgürlüğüne kavuşur, tilki de yaptığı ihanetinin bedelini çok pahalı bir şekilde canıyla öder.

Tilki ile kirpi masalı

 

Çocuklar İçin Fıkralar

Facebook Sayfamız

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?