Tuvalet Eğitiminin Paylaşmak Üzerine Etkisi

Tuvalet Eğitiminin Paylaşmak Üzerine Etkisi

Tuvalet Eğitiminin Paylaşmak Üzerine Etkisi

Çocuk Gelişimi Öğretmeni Sevimay KURT, yazı dizilerine tuvalet eğitiminin paylaşmak üzerine etkisi adlı yazı ile devam ediyor.

Selam vermek
Gönül vermek
Kendini yaptığın işe vermek
Sadaka vermek
Öşür vermek
Olmayana varından vermek…

Vermek her kula nasip olmayan bir duygudur. Temelinde yine çocukluk döneminde verilen aile eğitimi yatar. Kişilik, mizaç, aile ve çevre etkense de 0-6 yaşta tuvalet eğitimi ve ahlak gelişimindeki kritik dönem davranışın oluşmasında önemli bir noktadır. “2 yaşından önce baskı, korku ve şiddetle verilen tuvalet eğitimi çocuğu cimri yapar. 3 yaşından sonra tutarsız, ilgisiz, hijyen ve temizlik kurallarına uyulmadan kazandırılan tuvalet eğitimi de çocukları ilerleyen yaşlarda sorumsuz, malının kıymetini bilmeyen, düzensiz ve müsrif bir çocuk yapar “. Kanısı S.Freud’ un ve çocuk gelişimi uzmanların da savlarıdır.
Anne-baba ve çocuğun hazır olduğu dönemde verilen tuvalet eğitimi sağlıklıdır. Tuvalet eğitimi belirleyen tutumlarını bazıları şunlardır:

Tuvalet Eğitimini Belirleyen Tutumlar

* Çocuğun gelişimi- hastalıkları
* Mevsim
* Çocuğun önündeki örnekler
* Aile eğitimindeki tutarlılık

Bebek yaz mevsiminde sürekli bezini çıkartıp takmak istemeyip atıyorsa, tuvalete girip çıkanları gözlemliyorsa, gelişimi sağlıklı ve şartlara uygunsa 1,5 yaş civarında da bu eğitim verilebilir. Tuvalet eğitimi ebeveyn ve çocuk için zor ve uzun bir konudur. Tuvalet eğitimi süreç ister. Bu konu başlı başına ele alınmalıdır.
Cimrilik ile cömertlik bilinç altımızda tuvalet eğitimi sırasında kazandırdığımız ve aile tutumlarıyla pekiştirdiğimiz bir kişilik yapısıdır.

?Paylaşmak küçük yaşlarda kazandırıyor.
?Malının kıymetini bilmek farklı paylaşmak farklıdır.
?Her çocuk olumlu fıtrat üzerine doğmuştur. Onlara şekil veren ebeveyn tutumlarıdır.
Çocuklar sözlerden öğrenmez, davranışları model alır.

Çocuk Gelişimi Öğretmeni
Sevimay Kurt

Tuvalet Eğitiminde Püf Noktalar Tavsiyeler

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Çok ilginç bir konuya temas edilmiş. Gerçekten çocukken yaşanılan her olay büyüyünce bir travmaya veya bir rahatlamaya sebep oluyor. Teşekkür ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?