Verimli Çalışma İçin Uygulanacak 3 Adım

Verimli Çalışma İçin Uygulanacak 3 Adım

Verimli Çalışma İçin Uygulanacak 3 Adım

Aile çocuğun üzerinde  fark edemeyebileceğinden çok daha büyük bir etkiye sahiptir. Çocukla ilk oyunlar oynanmaya başlandığında bu etki fark edilmeye başlanır. İşte bu etki fark edildiğinde benimsenecek  birkaç basit alışkanlıkla çocuklarınızın akademik başarılarını olumlu bir şekilde yönlendirmek sizin elinizde. Yazımızda verimli çalışma için uygulanacak 3 adımdan bahsedeceğiz.

1. Tutarlı Bir Program Belirleyin

Hepimiz hayatın meşguliyetine kendimizi kaptırmış durumdayız. Bu nedenle tutarlı bir  program yapamıyor bu durumu göz ardı ediyoruz. Ancak çocuklar için bu durum göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir mesele. Ebeveyn olarak, çocuklarınız ve kendiniz için bir zaman çizelgesi oluşturup iyi bir akademik başarı için uygun model olabilirsiniz.

Temel olarak, her akşam kabaca aynı saatte akşam yemeğini yemek, ardından bir saatlik (veya gerektiğinde daha fazla) ödev zamanı ve ardından bir saatlik okuma planı yapılabilir. Bu basit bir plan fakat bu planı kabaca her gün aynı saatte uygulamak beynin çalışma moduna girmesine yardımcı olur ve bu dönemi verimli çalışma zamanı  haline getirir.

Çalışma süresi boyunca, evinizi disipline edilmiş çalışma ortamı haline getirin . Televizyonu kapatın ve çocuklardan sessiz davranmalarını isteyin. Derslerine odaklanmalarını tembihleyin. Evdeki yetişkinler de, kitap okuma, evin bütçe işleriyle uğraşma veya yaptığı işle alakalı evrak işleri vb. gibi kendi işleri ile uğraşarak çocuğa model olmalıdır.

2. Teknolojinizin Sizi Kontrol Etmesine İzin Vermeyin

Teknoloji yanlış kullanımla birlikte inanılmaz derecede dikkat dağıtıcı bir unsur olabilir. Başka bir şeye odaklanmamız gerektiğinde sosyal medyayı gezme isteği duyup bu durum bizlere cazip gelebilir. Çocuklarımız davranış biçimimizi model aldığından, her boş anımızda teknolojik cihazlarla haşır neşir olmamamız gerekir. Planlanan çalışma süresi boyunca yapılacak ödev ve dersle ilgili değilse, cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Ayrıca bu tür cihazlardan uzak durmak aile içi iletişimi artıracak, uyku kalitesine olumlu etki sağlayacak, göz sağlığı için inanılmaz derecede olumlu etkileri olacaktır.

3. Organize Olun

Büyük ihtimalle, çocuğunuzun bazen organize olmaya çabaladığını fark edeceksiniz. Organize olmak zor sanattır. Bir çok insan bu konuda sıkıntılar yaşamaktadır. Organize olmak uygun yönergeleri takip etmek başarıya ulaştıran en önemli konulardan biridir. Bu konuda çocuğunuza yardımcı olun, dağınık bir öğrenci muhtemelen plansız,programsız yaşıyordur. Çocuğa küçük görevler verin. Görevi başardığında ufak hediyelerle ödüllendirin. Çocuğu hazırlanan zaman çizelgesine uyması için teşvik edin. Gerekirse bir uzmandan yardım alın.

Hakan SEVGİ

Çocuğum Okulda Başarısız Ne Yapmalıyım?

Facebook Sayfamızı Beğenin

Youtube Kanalına Abone Olun

İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?