Yalancı çoban masalı

Yalancı çoban masalı

Yalancı Çoban Masalı

Yalancı çoban masalı…Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, uzak ülkelerin birinde küçük bir köy bu köyde de küçük bir çoban yaşarmış. Hayvanları çok seven küçük çoban, eğlenmeyi seven şakacı biriymiş. Güzel bir bahar günü hayvanlarını otlatan küçük çobanın canı sıkılmış. Nasıl eğlenebilirim diye düşünürken aklına bir fikir gelivermiş. Düşündüğü şeyi yapmak için köye doğru hızla koşmuş. Köy meydanına geldiğinde nefes nefese kalmış vaziyette İmdat imdat! yardım edin sürümüze kurt saldırıyor diye bağırmış. Bu durumu gören şahit olan köylüler telaşla ellerine ne bulduysa kapıp sürülerin olduğu yere koşmuşlar. Fakat vardıklarında ne görsünler? Ortalıkta kurttan eser yokmuş, hayvanlar güzel otlanmaya devam ediyorlarmış. Bu duruma köylüler çok sinirlenmiş. Çobana neden böyle bir şey yaptığı sormuşlar. Çoban kötü niyetinin olmadığını sadece eğlenmek istediğini söylemiş. Köylüler sinirli bir şekilde köye dönmüşler.

Yalancı Çoban Masalı

Bir süre sonra çobanın canı yine sıkılmış eğlenmek için aynı şakayı yine yapmak istemiş. Köy meydanına gelip telaşla köylülere sürüsüne kurt saldırdığını söylemiş. Köylüler bu kez inanmak istememiş ama çoban köylüleri ikna etmeyi başarmış. Sürünün olduğu yere hızla giden köylüler çok geçmeden çobanın yalan söylediğini anlamışlar. Yine bu duruma çok sinirlenmişler. Çobana çok sinirlenen köylüler homurdana homurdana köyün yolunu tutmuşlar. Artık çoban ne derse desin inanmayacaklarını birbirlerine söylemişler. Çobandan bahsederken de ona yalancı çoban adını takmışlar.

Çoban

Masal bu ya, bir kaç gün sonra kurt gerçekten de çobanın sürüsüne saldırmış. Çok korkan çobanın eli ayağına dolaşmış. Köye doğru hızla koşmuş. Yetişin sürüye kurt saldırıyoooor. Dediyse de kimse küçük çobanı umursamamış. Hiç kimseyi inandıramamış. Bu arada kurt bir kaç koyunu çoktan kapıp götürmüş. Bu duruma çoban çok üzülmüş. Çok büyük bir ders almış. O günden sonra bir daha asla yalan söylememeye söz vermiş. Yalancı çoban artık dürüst bir çoban olmuş. Ve mutlu mesut yaşamış. Yalancı çoban masalı oku…

 

Yoksul kunduracı masalı oku

Tilki ile kirpi masalı oku

Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?