Yoksul kunduracı masalı

Yoksul kunduracı masalı

Yoksul Kunduracı Masalı

Yoksul kunduracı masalı…Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde. Ülkenin birinde yoksul bir kunduracı karısı ile birlikte yaşarmış. Kunduracı çok yaşlandığından eskisi kadar verimli iş yapamaz olmuş. Bu yüzden kazandıkları ara ancak karınlarını doyurmaya yetiyormuş. Zamanla kunduracının durumu iyice kötüye gitmiş. Elinde sadece bir çift ayakkabı yapabilecek kadar deri kalmış. Kalan son deriyi ertesi gün ayakkabı yapımında kullanmak üzere tezgaha koymuş ve evin yolunu tutmuş. Sabahleyin erkenden uyanıp dükkanın yolunun tutmuş. Atölyesine gelip tezgahın üzerine baktığında çok ama çok şaşırmış. Akşam tezgahın üzerine bıraktığı derinin yerinde yeller eserken, tezgahın diğer ucunda yepyeni bir çift ayakkabı görmüş. Acaba bunu dün mü yapmıştım diye düşünüp ayakkabıyı satmaya gitmiş. Ayakkabı o kadar güzel görünüyormuş ki hemen alıcısı çıkmış ve yüklüce para verip ayakkabıyı satın almış. Kunduracı kazandığı parayla iki yeni çift ayakkabı yapabilecek deri satın almış. Ve derileri akşamdan tezgahın üzerine koyup evin yolunu tutmuş. Eve geldiğinde olup biteni karısına anlatmış. Karısı da bu duruma çok sevinmiş.

Ertesi gün erkenden atölyenin yolunu tutmuş. Ve yine aynı durum tekrarlanmış. Koyduğu derinin yerine iki çift ayakkabı gelmiş. İki çift ayakkabıyı satmış . Bu sefer ilkinden daha çok para kazanmış. Yine kazandığı paralar ile deri almış. Derileri tezgahın üzerine koymuş. Ertesi gün geldiğinde derilerin yerinde çok güzel ayakkabılar duruyormuş. Bu olay bir zaman böyle devam etmiş. Kunduracı fakirlikten kurtulmuş, daha rahat bir hayat yaşamaya başlamış. Ama  kunduracı bu olayın nasıl olduğunu iyice merak eder olmuş.  Kunduracı bir gün karısına:

Yoksul kunduracı masalı

-Acaba bize yardım edenler kim? Bunu en kısa zamanda öğrenmeliyiz demiş. O gece derileri yine tezgaha koyup dolaba saklanmışlar. Gece yarısı olunca tezgahın oradan sesler gelmeye başlamış. Kunduracı ile karısı gördüklerine inanamamışlar. İki tane cüce tezgâha çıkarak derilerle ayakkabı yapmaya başlamışlar. Kunduracı ile karısı olan biten hayretle izliyorlarmış. Sabaha doğru cüceler atölyeyi terk etmiş. Kunduracı ile karısı düşünmeye koyulmuşlar.

-Bizi fakirlikten bu cüceler kurtardı biz de onlar için bir şeyler  yapmalıyız demişler. Ve akıllarına cücelere güzel minik kıyafetler dikmek gelmiş. Hemen işe koyulmuşlar.

Kıyafetleri ve ayakkabıları hazırlayıp akşam tezgâhın üzerine koymuşlar sonra  dolaba saklanmışlar. Cüceler ayakkabı yapmak için tezgâha yaklaştıklarında  hediyeleri fark görmüşler  ve çok mutlu olmuşlar. Hemen üzerilerine giymişler. Cücelerin çok mutlu olduğunu gören kunduracıyla karısı da çok mutlu olmuş. O gün cüceleri son görüşleri olmuş,  sonra kunduracı ve karısının yardıma ihtiyaçlarının kalmadığını anlayan cüceler kendi yollarına gitmişler.

Ama kunduracı ile karısı, minik adamlar sayesinde kazandıkları parayla ömür boyu rahat yaşamışlar. Onları da hiç unutmamışlar.

Yoksul kunduracı masalı…

Tilki ile kirpi masalı

Facebook sayfamız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?